KE zajmie się skandalem podatkowym

Komisja Europejska zajmie się skandalem podatkowym z udziałem największych światowych koncernów. Chodzi o tajne umowy między Luksemburgiem a międzynarodowymi firmami, które miały pozwolić na uniknięcie podatków.

2014-11-07, 12:05

KE zajmie się skandalem podatkowym

Posłuchaj

7.11.14 Rafał Woś „Jeśli jeden kraj umożliwia ucieczkę przed fiskusem, to szkodzi tym samym innym krajom (…)”
+
Dodaj do playlisty

Straty urzędów podatkowych sięgają miliardów euro, a wszystko z powodu wykorzystywania przez światowe koncerny elastycznego prawa podatkowego w Luksemburgu. Skandal podatkowy może zaszkodzić obecnemu szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi, ponieważ porozumienia dotyczące udogodnień dla przedsiębiorstw zapadły podczas jego kadencji jako premiera Luksemburga. Ireneusz Jabłoński wskazał w Polskim Radiu 24 przyczyny zaistniałego skandalu podatkowego.

Ireneusz
Ireneusz Jabłoński, Prof. Adam Noga i Rafał Woś; foto: PR24/MR

– Problem polega na kuriozalnym systemie podatkowym i prawie łupienia obywateli europejskich przez biurokrację. Rozwiązaniem tego typu sprawy jest uproszczenie formy zobowiązań podatkowych, a nie nasyłanie policji na Księstwo Luksemburga czy podatników – wyjaśnił ekspert z Centrum Adama Smitha.

Rafał Woś nie krył zadowolenia z faktu wykrycia skandalu podatkowego z udziałem Luksemburga.

– Luksemburg jest rajem podatkowym i jest to nic innego, jak nieuczciwa konkurencja wobec innych państw. Jeśli jeden kraj umożliwia ucieczkę przed fiskusem, to szkodzi tym samym innym krajom. Jest to niesprawiedliwe i niszczy system – mówił publicysta Dziennika Gazety Prawnej.

REKLAMA

Prof. Adam Noga jest przekonany, że Unia Europejska jako jedna organizacja nie wykorzystuje swojej szansy na ujednolicenie systemu podatkowego.

– Trudno chwalić Unię za jej działania i wciąż poszukuje się rozwiązań w kwestii optymalizacji podatkowej. Istnieją możliwości pragmatycznego odziaływania np. poprzez oferowanie firmom większych możliwości w przetargach, jeśli odprowadzają wyższe podatki – powiedział ekspert z Akademii Leona Koźmińskiego.

Goście „Pulsu Gospodarki” rozmawiali także o kondycji rynku pracy w Polsce i zagranicą, decyzji Rady Polityki Pieniężnej oraz niepokojach związanych z kredytami we frankach szwajcarskich.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Grażyny Raszkowskiej!

REKLAMA

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej