Perseidy, czyli kosmiczne fajerwerki

Jeszcze do 20 sierpnia będziemy mogli podziwiać na niebie tzw. Perseidy. O znaczeniu tego roju meteorów dla naszej wiedzy o Wszechświecie i przyczynach powstawania zjawiska opowiadał w audycji Czas na Naukę Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

2015-08-13, 12:56

Perseidy, czyli kosmiczne fajerwerki
Perseidy to pamiątka po warkoczu przelatującej co 133 lata komety Swift-Tuttle.Foto: flickr/Lee Morley

Posłuchaj

13.08.15 Karol Wójcicki: „Spadające gwiazdy to nazwa, która przyjęła się w potocznym mówieniu o zjawisku Perseidów (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Rój meteorów nazywany Perseidami obserwowany jest od 2000 lat. Każdego roku od 17 lipca do 24 sierpnia jego orbita przecina ziemską i wówczas można podziwiać na niebie liczne „spadające gwiazdy”. Maksimum ich aktywności przypada na dni 12-14 sierpnia.  Pojawienie się Perseidów zawdzięczamy warkoczowi przelatującej co 133 lata komety Swift-Tuttle.

– Na ślad komety Swift-Tuttle wpadliśmy stosunkowo niedawno. Można się spodziewać, że tak długo jak obserwowane są meteory z Perseidów, tak długo ta kometa krąży w Układzie Słonecznym – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Wójcicki.

– Dla obserwacji nieba polecam na początek lornetkę. Zobaczymy galaktyki, mgławice, komety, kratery i góry na Księżycu. Dopiero po dobrym zapoznaniu się z niebem zalecam teleskop – radził popularyzator astronomii.      

Więcej o kosmicznym widowisku na naszym niebie w całej rozmowy z Karolem Wójcickim.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Dorota Truszczak.

Polskie Radio 24/gm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej