Andrzej Duda kończy wizytę w Chinach. Co udało się osiągnąć?
Czwartek to ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Po porannym zwiedzaniu Muru Chińskiego, na popołudnie zaplanowano w Pekinie m.in. spotkanie z przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Dejiangiem, a także mieszkającymi w Chinach Polakami).
2015-11-26, 07:36
Posłuchaj
Trzeci dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach - relacja Tomasza Sajewicza z Suzhou (IAR)
Dodaj do playlisty
Wieczorem prezydent weźmie udział w koncercie laureata XVII Konkursu Chopinowskiego.
W środę w Pekinie w Wielkiej Hali Ludowej prezydent Andrzej Duda został przyjęty przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.
Polski prezydent mówił w środę, że jego wizyta w Chinach to ważna okazja do spotkań o profilu gospodarczym. - Mam wielkie nadzieje na to, że strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami, jakie zostało zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane – powiedział podczas otwartej dla mediów części spotkania z prezydentem Chin.
- Ogromnie się cieszę, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy sprawowania przeze mnie urzędu prezydenta Rzeczypospolitej mogę odwiedzić wielkie mocarstwo, jakim są Chiny – powiedział prezydent Duda.
Prezydent Chin ocenił, że od objęcia stanowiska prezydent Duda aktywnie dba i silnie promuje rozwój relacji dwustronnych. Dodał, że umieszczenie Chin - jedynego państwa azjatyckiego - w planach zagranicznych w pierwszych 100 dniach prezydentury jest wyrazem wagi, jaką Duda przywiązuje do relacji chińsko-polskich.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że w części nieoficjalnej spotkania prezydenci poruszyli wiele tematów: współpracy gospodarczej, terroryzmu, bezpieczeństwa, pokoju na świecie. A także - dodał - rozmawiali o konkretnych sprawach, które łączą dziś Polskę i Chiny, m.in. inicjatywie „Jednego Pasa i Jednego Szlaku”. Powiedział, że prezydenci dużo czasu poświęcili rozmowie o tym, żeby zwiększyć nie tylko handel i inwestycje, ale także wymianę i współpracę w dziedzinie badań naukowych, kultury i kontaktów międzyludzkich.
Szczerski poinformował, że prezydent Duda zaprosił prezydenta Xi do Polski na przyszły rok.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezes BGK: Chińczycy deklarują długi okres finansowania inwestycji infrastrukturalnych
Wspólne wspieranie inicjatywy "Jeden Pas i Jeden Szlak"
W obecności prezydentów zostały podpisane memoranda: o porozumieniu między bankami BGK i największym bankiem świata ICBC, o porozumieniu między ICBC a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), a także o współpracy w dziedzinie turystyki. Z kolei w czwartek ma zostać podpisane memorandum o porozumieniu pomiędzy rządem chińskim a polskim, dotyczące wspólnego wspierania inicjatywy "Jeden Pas i Jeden Szlak".
Projekt "Jednego Pasa i Jednego Szlaku" zakłada budowę i modernizację sieci połączeń lądowych i morskich między UE a Chińską Republiką Ludową. Częścią "nowego Jedwabnego Szlaku" jest uruchomione w 2013 r. kolejowe połączenie towarowe łączące Łódź i Czengdu.
"Jasny sygnał dla strony chińskiej"
Ambasador RP w Pekinie Mirosław Gajewski podkreślał z kolei, że ta wizyta stanowi jasny sygnał dla strony chińskiej.
- Jest to oficjalna wizyta państwowa w Chinach, złożona w kilka miesięcy po objęciu urzędu prezydenta przez pana Andrzeja Dudę. Chiny są pierwszym krajem azjatyckim, który odwiedza. Pokazuje to znaczenie, jakie
przywiązujemy do stosunków z Chinami - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Prezydent w poniedziałek w Szanghaju otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze, a we wtorek w Suzhou wziął udział w szczycie gospodarczym szesnastu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin.
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA