Minister Macierewicz: 13 mld zł na zamówienia w polskiej zbrojeniówce
Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, że w ciągu dwóch lat zostały wydane wszystkie pieniądze, przeznaczone w tym czasie w budżecie na obronność i modernizację armii.
2017-12-27, 17:14
Posłuchaj
Podczas konferencji prasowej w Krakowie minister obrony narodowej zaznaczył, że większość kwoty została wydana w polskich zakładach zbrojeniowych. Podkreślił, że 13 spośród 20 miliardów złotych trafiło do krajowych producentów.
Antoni Macierewicz Pieniądze polskich podatników zostały wydane w Polsce.
- Pieniądze polskich podatników zostały wydane w Polsce. Nie tylko ze względu na wskazanie na polski przemysł. Przede wszystkim ważny jest jest dla nas rozwój polskiej gospodarki - podkreślił minister obrony narodowej.
Nowe kontrakty
Antoni Macierewicz dodał, że poza olbrzymimi projektami o długofalowym znaczeniu, takim jak podpisany w środę kontrakt na zakup dwóch niszczycieli min "Kormoran" oraz na okręt ratowniczy, są też takie o "mniejszym powodzeniu informacyjnym". Chodzi między innymi o zakup karabinka Grot oraz o dostawy dronów bojowych.
REKLAMA
Wiceminister obrony Bartosz Kownacki podkreślił w środę, że kontrakty te są ważnym elementem na drodze do odbudowy polskiego potencjału stoczniowego. Poinformował, że realizacją zamówień zajmą się konsorcja zarówno prywatne - Remontowa Shipbuilding - jak i państwowe, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Nowoczesny niszczyciel min jest przeznaczony do prowadzenia działań bojowych na Bałtyku i Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych - we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO.
Okręt ratowniczy przeznaczony jest do zabezpieczenia ratowniczej działalności szkoleniowej i operacyjnej sił własnych oraz sprzymierzonych, w tym udzielania pomocy załodze uszkodzonego okrętu podwodnego oraz prowadzenia podwodnych prac awaryjno-ratowniczych.
Pod koniec listopada podniesiono polską banderę na ORP "Kormoran" - nowym okręcie do walki minowej. Ma on uczestniczyć w działaniach bojowych na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO. "Kormoran" w połowie listopada, po badaniach kwalifikacyjnych, został przekazany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
REKLAMA
Dwa kolejne niszczyciele min wejdą na wyposażenie Marynarki Wojennej w latach 2020-2021. Okręt ratowniczy ma zostać dostarczony przez wykonawcę w 2022 roku.
Wiceminister Kownacki: tegoroczny budżet MON w 100 proc. zrealizowany
Przy okazji podpisania dwóch umów skierowanych do Marynarki Wojennej wiceminister Bartosz Kownacki poinformował, że tegoroczny budżet MON - podobnie jak w roku 2016 - został w stu procentach zrealizowany. Wiceminister podkreślił, że takiej sytuacji w ciągu wielu ostatnich lat nie było.
Wiceszef MON poruszył także kwestię umowy na okręty podwodne, w ramach programu o kryptonimie "Orka". Bartosz Kownacki poinformował, że trwają ostatnie uzgodnienia, zanim zostanie wyłoniony przyszły dostawca. Ogłoszenie tego, która z ofert spełnia wymagania Polski, może nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Obecnie rozmowy są prowadzone z trzema podmiotami: ThyssenKrupp Marine Systems z Niemiec, francuską Naval Group i szwedzkim Saabem.
W ramach programu "Orka" resort obrony chce kupić co najmniej trzy okręty podwodne wyposażone w rakiety manewrujące. Nowe okręty podwodne mają wejść na wyposażenie marynarki wojennej w latach 2024-2026.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA