Świat się bogaci, ludzie niekoniecznie. Raport Banku Światowego
W ostatnich dwóch dekadach poziom światowego bogactwa wyraźnie wzrósł, jednak bogactwo w przeliczeniu na osobę spadło bądź nie wzrosło w ponad dwudziestu krajach o różnym poziomie zamożności – wynika z ostatniego raportu Banku Światowego.
2018-01-31, 11:15
Raport Banku uwzględniał m.in. kapitał naturalny (np. lasy, surowce mineralne), kapitał ludzki (poziom zarobków w ciągu życia człowieka), kapitał wytworzony (budynki, infrastruktura) oraz aktywa zagraniczne netto.
Kapitał ludzki najważniejszy
Z raportu wynika, że największy udział w poziomie bogactwa ma kapitał ludzki, zaś kapitał naturalny odpowiada za niemal połowę bogactwa w krajach biednych.
Bogactwo Polski oszacowano na niemal 155 tysięcy dolarów na głowę. Z tego, kapitał wytworzony to 40 tysięcy dolarów kapitał naturalny to 10 tysięcy dolarów, kapitał ludzki to 113 tysięcy dolarów, zaś aktywa zagraniczne netto to minus niecałe dziewięć tysięcy dolarów.
Czołówka najbogatszych
Najbogatsze kraje świata w ujęciu per capita to: Norwegia, Katar, Szwajcaria, Luksemburg, Kuwejt, Australia, Kanada i Stany Zjednoczone.
Raport Banku Światowego wykracza poza klasyczne miary rozwoju gospodarczego jak produkt krajowy brutto, a posługuje się pojęciem „bogactwa” do opisania postępu gospodarczego poszczególnych państw.
REKLAMA
Więcej na ten temat powiemy w jednej z naszych najbliższych audycji.
BŚ, ak, NRG
REKLAMA