WWF apeluje: zainteresujmy się ochroną Bałtyku

Tegoroczny zakwit sinic dowodzi, jak poważne niebezpieczeństwa grożą naszemu morzu. Bałtyk jest niewielkim, płytkim i słabo zasolonym zbiornikiem. To sprzyja degradacji jego wody, flory i fauny. Na te problemy stara się zwrócić uwagę WWF Polska.

2018-09-02, 13:56

WWF apeluje: zainteresujmy się ochroną Bałtyku
Morze Bałtyckie. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

WWF apeluje: zainteresujmy się ochroną Bałtyku (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Ponad 10 lat temu ministrowie z krajów nadbałtyckich podpisali Bałtycki Plan Działania, zakładający podejmowanie przedsięwzięć na rzecz walki z eutrofizacją  i ochroną morskiego środowiska. Jednak nie jest on realizowany w wystarczającym stopniu. Dlatego, jak podkreśla Sebastian Kobus z WWF Polska, Bałtyk potrzebuje pomocy.

- To morze szczególnie wrażliwe. Całkowita wymiana wód z Morzem Północnym trwa około 30 lat. To wszystko sprawia, że powinniśmy dbać o Bałtyk. Mimo że jest to jedno z najmłodszych mórz na świecie, to jest też najbardziej zanieczyszczone. Dzisiaj głównym wyzwaniem i problemem jest eutrofizacja, czyli zakwitów, spowodowanych spływającymi do Bałtyku związkami fosforu i azotu - dodaje.

WWF Polska jest organizatorem konkursu pod hasłem "Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego, w którym doceniane są działania na rzecz ochrony Bałtyku - przypomina Anna Sosnowska z tej organizacji. Takimi, sprzyjającymi Bałtykowi działaniami, może być na przykład sadzenie pośród pól drzew, które "wychwytują" biogeny czy też tworzenie oczek wodnych, które spełniają podobną rolę.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej