Polska zalana tanimi jabłkami: zbiory najwyższe, ale ceny najniższe od lat
Polska w tym roku jabłkami stoi. Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, zbiory z sadów jabłoniowych będą wyższe o 60 procent, niż rok temu. To dobra wiadomość dla konsumentów, bo zapłacą za owoce niewiele, ale zła dla producentów, którzy narzekają na uzyskiwane ceny.
2018-10-07, 11:26
Posłuchaj
− Bieżący rok jest bardzo udany dla produkcji sadowniczej w Polsce, ale oznacza spadki cen w skupie, mówi w radiowej Jedynce Witold Boguta, Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Przypomina, że w tym roku plonowały bardzo dobrze wszystkie uprawy owocowe w Polsce – maliny, czarna porzeczka, agrest, jabłka. To oznaczało wysokie zbiory i jednoczesny spadek cen w skupie.
− Lepsza sytuacja była tylko w przypadku truskawek i borówki amerykańskiej, mówi gość radiowej Jedynki.
Wysokie zbiory owoców z drzew i ich najniższe od lat ceny w skupie
Podkreśla, że w przypadku owoców z drzew – wiśni, śliw, jabłek przemysłowych, to wysokie plony sprawiły, że mamy do czynienia z jednymi z najniższych w ostatnich latach cenami skupu.
REKLAMA
− Przemysł płaci w skupie 15-17 groszy za kilogram jabłek przemysłowych, nie lepiej jest w przypadku jabłek deserowych – obecne ceny można porównać do uzyskiwanych 15 lat temu, a wiemy, jak w tym czasie wzrosły koszty produkcji, mówi gość Polskiego Radia.
Zbiory jabłek w Polsce i w Europie najwyższe od lat
GUS szacuje, że w tym roku zbiory jabłek w Polsce będą o 60 proc. wyższe niż rok temu. W dodatku podobny wzrost szacowany jest w całej Europie, a to oznacza jedne z najwyższych zbiorów w ostatnich latach.
Wielki urodzaj nie sprzyja sadownikom
Jak mówi gość Polskiego Radia, mówi się o zbiorach rzędu 4,5 mln ton jabłek, a to może oznaczać, że część zostanie na drzewach – koszty zbiorów mogą przewyższyć uzyskiwane dochody.
Raport GUSu na temat jabłek znajdziemy w publikacji "Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2018 r.".
REKLAMA
Urząd informuje w nim m.in. że tegoroczna susza i niedobór wilgoci w glebie nie spowodowały znaczących strat w owocowaniu drzew i krzewów.
Zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew m.in. brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich są według raportu GUS łącznie oceniane na ok. 21 tys. ton. To ponad dwa razy więcej niż w roku 2017.
Tomek Matusiak, jk
REKLAMA
REKLAMA