Dyrektywa azotanowa obowiązuje rolników na terenie całego kraju
Około 800 tysięcy rolników od lipca tego roku musi przestrzegać nowych uregulowań dotyczące ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotem, pochodzącym głównie z produkcji zwierzęcej. Tym samym rozwiązania stosowane do niedawna na tak zwanych obszarach szczególnie narażonych odnoszą się teraz do całego kraju.
2018-11-20, 13:30
Posłuchaj
- Nowe obowiązki zostały nałożone na gospodarstwa o określonych rozmiarach produkcji - wyjaśnia Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego oddział w Radomiu.
Najważniejszym obowiązkiem jest konieczność prowadzenia ewidencji stosowania nawozów zawierających azot.
Henryk Skórnicki, dyrektor radomskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie podkreśla, że rolnicy muszą spełniać wymogi dotyczące nie tylko nawożenia, ale też przechowywania nawozów organicznych. Będzie to wymagało poczynienia pewnych inwestycji.
Dla rolników i doradców rolniczych, którzy będą im pomagali we wdrażaniu wymaganych uregulowań przygotowano specjalne narzędzia.
REKLAMA
Wielu rolników ma już urządzenia do przechowywania nawozów naturalnych. Niektórzy będą musieli zbudować nowe, inni zmodernizować te posiadane. Mogą przy tym liczyć na wsparcie - zaznacza Leszek Ciemniak z radomskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Nowe przepisy wymagają zastosowania zbiorników, w których nawozy naturalne można przechowywać w czasie dłuższym, niż przewidywały to wcześniejsze uregulowania. Kontrolą przestrzegania nowych przepisów, które są związane z wymogami unijnymi, zajmują się: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcja Ochrony Środowiska.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw
REKLAMA