Ekspert: płace będą wciąż rosły

Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach w styczniu. Analitycy spodziewają się, że w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, płace mogły wzrosnąć powyżej 6-ciu procent, ale zatrudnienie nie będzie rosło już tak szybko.

2019-02-19, 08:51

Ekspert: płace będą wciąż rosły
Firmy w Polsce bardziej obawiają się wzrostu kosztów niż presji płacowej - pokazują badania NBP.Foto: pixabay

Posłuchaj

Nadal na rynku będziemy obserwować dość silną presję płacową - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

- Nadal na rynku będziemy obserwować dość silną presję płacową - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Płace rosną przez brak pracowników na rynku oraz rosnąca płace minimalną

Ekspert uważa, że na wzrost płac mają dwa czynniki – rynkowy – coraz większe kłopoty z rekruutacją oraz legislacyjne – wzrost płacy minimalnej od stycznia tego roku.

− A to oznacza, że wynagrodzenia będą nadal wzrastać, na co wskazują również opublikowane badania Narodowego Banku Polskiego – mówi Kubisiak.

I przypomina, że od stycznia wzrosła też płaca minimalna, co będzie się przekładało na to, że na poziomie średnich płac.

REKLAMA

 Wzrost płac może powstrzymać rentowność przedsiębiorstw

− Barierą przy podnoszeniu płac będzie rentowność przedsiębiorstw, a to oznacza, że płace będą rosły podobnie jak w 2018 r., ale zatrudnienie wyraźnie przyhamuje i nie będzie tak szybko rosło – mówi Kubisiak.

Ekspert pytany o perspektywy wzrostu zatrudnienia, przypomina, że tym roku spodziewany się lekkiego spowolnienia gospodarczego, oznaczającego wzrost PKB o 4 a nie o 5 procent jak w 2018 r., co oczywiście nadal będzie stymulować rynek pracy, ale popyt na pracę będzie słabszy, ale trudności podażowe spowodują, że zatrudnienie nie będzie już tak szybko rosło.

Tym bardziej, że już od dłuższego czasu obserwujemy na rynku znaczne spowolnienie tempa przyrostu zatrudnienia.

NRG, Elżbieta Szczerbak, jk

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej