M. Woś: polityka migracyjna UE, którą przyjęła PO była błędna

- Dziś wiemy, że polityka otwartych drzwi i przymusowej relokacji z 2015 roku, na którą przystała premier Ewa Kopacz zdradzając Grupę Wyszehradzką, była błędna. My ją odrzuciliśmy i nigdy się na nią nie zgodzimy - mówił w Polskim Radiu 24 minister Michał Woś.

2019-10-09, 16:47

M. Woś: polityka migracyjna UE, którą przyjęła PO była błędna
Michał Woś. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

09.10.19 Michał Woś: dziś wiemy, że polityka migracyjna Ewy Kopacz była błędna (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Minister Michał Woś, który w gabinecie Mateusza Morawieckiego odpowiada za pomoc humanitarną, przedstawiał działania rządu wobec osób poszkodowanych na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce. Podkreślał również, że tzw. polityka otwartych drzwi, którą w 2015 roku zaprezentowała kanclerz Niemiec Angela Merkel, nie sprawdziła się, o czym mówiło Prawo i Sprawiedliwość od dawna. Dziś - jak podkreślił - państwa zachodnie przyznają Polsce rację.

Powiązany Artykuł

PAP Zbigniew Ziobro konferencja migracja 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: w krajach, które otworzyły się na migrantów, nastąpił wzrost ekstremizmu

Odrzucenie przymusowej relokacji uchodźców

Michał Woś podkreślił, że wiele prób narzucenia Polsce i całej Unii Europejskiej przymusowych kwot uchodźców zawsze spotykało się i będzie nadal spotykać się z odmową rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- My odrzuciliśmy przymusowość relokacji. Polska nie godzi się na to, żeby ktoś przydzielał nam kwoty tzw. uchodźców, a de facto migrantów ekonomicznych. Polska przyjęła filozofię pomocy na miejscu - realnej pomocy, udzielanej tam, gdzie jest najbardziej potrzebna - stwierdził minister.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Szefowie MSW rozmawiali o relokacji migrantów. Pomysł niemieckiego polityka przyjęty sceptycznie

REKLAMA

- Dziś wiemy, że polityka otwartych drzwi i przymusowej relokacji z 2015 roku, na którą przystała premier Ewa Kopacz zdradzając Grupę Wyszehradzką, była błędna - mówił Michał Woś.

Potrzebna pomoc humanitarna na miejscu

- Realizujemy projekty pomocy humanitarnej na miejscu. To choćby protezowanie dzieci, wsparcie medyczne dla Syrii, różne działania na Bliskim Wschodzie i w Afryce. To jest nasz ludzki, chrześcijański obowiązek, odruch serca: głodnych nakarmić, nagich przyodziać - wyjaśnił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Węgry oczekują od nowej KE obrony Europy narodów i kultury chrześcijańskiej

Zaznaczył również, że pomoc na miejscu, a nie przyjmowanie uchodźców, to nie tylko kwestia dobroci serca i chrześcijańskich wartości, ale także realizacja polskiej racji stanu i interesu narodowego.

REKLAMA

- Po 1. działamy efektywniej, środki są lepiej wykorzystane, a po 2. zmniejszamy presję migracyjną, czyli liczbę osób, które chcą się do Europy przedostać opuszczając ojczyznę - mówił, przypominając słowa arcybiskupa Aleppo, który tłumaczył, że Syryjczycy wcale nie chcą opuszczać swojej ojczyzny.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 09.10.2019

Godzina emisji: 15.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej