Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: bez decyzji premiera nie udałoby się tak szybko sprowadzić do kraju środków ochrony osobistej

- W pozyskaniu dla Polski materiałów medycznych do walki z koronawirusem działali wspólnie polscy dyplomaci, przedsiębiorcy działający na chińskim rynku oraz spółki Skarbu Państwa - powiedział Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, gość "Expressu Gospodarczego" Programu 1 Polskiego Radia. 

2020-05-12, 21:30

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: bez decyzji premiera nie udałoby się tak szybko sprowadzić do kraju środków ochrony osobistej

Posłuchaj

Michał Kuczmierowski prezes Agencji Rezerw Materiałowych (Express Gospodarczy PR1)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Michał Kuczmierowski precyzyjnie opisał w audycji, jak wyglądała logistyka pozyskiwania środków ochrony osobistej w operacji "Cargo dla Polski". Podkreślił, że dla skuteczności ich pozyskiwania, decydującą rolę odegrał premier Mateusz Morawiecki, który zwrócił się bezpośrednio do spółek Skarbu Państwa o pomoc w zorganizowaniu do Polski dużych transportów masek, kombinezonów oraz innego sprzętu medycznego.

Niektórzy polscy przedsiębiorcy działający na chińskim rynku, wykorzystali swoje osobiste kontakty i znajomość rynku, aby można było kupić dobrej jakości sprzęt ochronny. Niektórzy z nich wręcz zmienili profil swojej biznesowej działalności. Nasi dyplomaci, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz polskie firmy, wspólnie weryfikowały certyfikaty medyczne oferowanego sprzętu. Pomagali także spółkom takim jak: Lotos, PKN Orlen lub KGHM w podpisywaniu korzystnych kontraktów oraz organizowaniu w Chinach sieci magazynów, gdzie gromadzono wyposażenie przed ich wysłaniem do Polski.

Po przylocie do Polski, najczęściej na pokładach samolotów PLL LOT, sprzęt ochrony osobistej był rozwożony po kraju wprost z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych, dzięki pomocy wojska i Poczty Polskiej.

Michał Kuszmierowski pytany przez prowadzącego program Błażeja Prośniewskiego o sprzedaż masek z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych tuż przed wybuchem pandemii, przypomniał, że zgodnie z oceną ekspertów nie warto było ich dalej przechowywać, bo w 2021 roku mijał ich termin przydatności. Dlatego bardziej opłacało się ich pozbyć, aby kupić nowe o długim okresie przechowywania.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji        

PolskieRadioPR1/Błażej Prośniewski/sw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej