Sebastian Kaleta: ostrzegaliśmy, by nie wierzyć unijnym politykom

- W świetle oświadczeń poczynionych po lipcowym szczycie UE, a tym, co faktycznie zaszło i mając zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego, możemy stwierdzić, że polska delegacja, która negocjowała budżet, została oszukana - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

2020-11-17, 20:01

Sebastian Kaleta: ostrzegaliśmy, by nie wierzyć unijnym politykom
Sebastian Kaleta. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Sebastian Kaleta o budżecie UE ("Stan rzeczy"/Polskie Radio 24) 21:30
+
Dodaj do playlisty

Według Sebastiana Kalety, wiceministra sprawiedliwości, jeśli wypłata unijnych środków byłaby powiązana z praworządnością, to każda decyzja polityczna, która nie byłaby przekazana do kompetencji UE, mogłaby być podważana szantażem finansowym.

Powiązany Artykuł

Prezydent Andrzej Duda Litwa 1200 PAP.jpg
"Nie zgadzamy się na dyktat". Prezydent o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

- Tylko weto może spowodować, że przede wszystkim Niemcy wycofają się z mechanizmu powiązania wypłaty środków z praworządnością. Od dłuższego czasu ostrzegaliśmy, że nie warto wierzyć w deklaracje unijnych polityków - mówił Michałowi Wróblewskiemu w Polskim Radiu 24 Kaleta.

Czytaj także:

- Zakładamy, że weto zostanie formalnie zgłoszone przez Polskę, jeśli zostanie zastosowany wspomniany mechanizm. Zbigniew Ziobro nie zasugerował podczas ostatniej konferencji prasowej końca koalicji, jeżeli premier nie zdecyduje o wecie - dodał. Polityk przyznał też, że Solidarna Polska nie poprze decyzji premiera, jeśli ten nie zastosuje weta wobec mechanizmu wypłaty unijnych środków z praworządnością.

REKLAMA

Lipcowe negocjacje ws. budżetu UE

Kaleta był pytany także o to, czy premier Mateusz Morawiecki był oszukany przez polityków UE podczas lipcowego szczytu, na którym negocjowano unijny budżet. - W świetle oświadczeń poczynionych po szczycie i tego, co faktycznie zaszło i mając zaufanie do premiera Mateusza Morawieckiego, możemy stwierdzić, że polska delegacja, która negocjowała budżet, została oszukana - stwierdził. 

Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie pakietu budżetowego podczas poniedziałkowego spotkania unijnych ambasadorów. Chodzi zarówno o wydatki Wspólnoty na lata 2021-2027, jak i fundusz odbudowy po pandemii.

Powodem było poparcie większości krajów dla przepisów warunkujących wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Dziś, podczas wideokonferencji, mają rozmawiać na ten temat unijni ministrowie do spraw europejskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski (wp.pl)
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

Polskie Radio 24/kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej