W wakacje darmowe autostrady dla "elektryków". Przeczytaj, jak skorzystać z promocji
W ramach promocji zeroemisyjnych pojazdów EV Klub Polska, Autopay, Wallbox i partnerzy uruchomili od 4 lipca do końca sierpnia drugą odsłonę akcji "Autostrady do elektromobilności".
2022-07-07, 12:44
W ramach akcji samochody elektryczne oraz te na wodór będą zwolnione z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad posiadającymi system videotollingu: A1 (Toruń – Gdańsk), A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice). W praktyce będą to drogi, na których od grudnia 2021 szlabany zostały podniesione, a ruch odbywa się na zasadzie "free flow", po wykupieniu odpowiedniego biletu.
Promocja dotyczyć będzie również pozostałych szlaków, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-TOLL.
Ile można zaoszczędzić dzięki akcji
Według organizatora akcji - EV Klub Polska - dzięki niej można sporo zaoszczędzić. Na przykład trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić niemal 60 zł, a przy jeździe autostradą A4 - 48 zł. Przejazd pozostałymi kilkusetkilometrowymi odcinakami także oznacza kilkudziesięciozłotowe oszczędności (dla A2 Konin - Stryków w obie strony jest to nieco ponad 22 zł).
W trakcie pierwszej ubiegłorocznej emisji tej akcji zelektryfikowani kierowcy wykonali blisko 4 tys. darmowych przejazdów o łącznej długości ponad 160 tys. kilometrów.
REKLAMA
Jak uzyskać darmowe przejazdy
Zwolniony z opłat może zostać każdy, kto posiada lub użytkuje samochód w pełni elektryczny, w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. By móc cieszyć się darmowymi przejazdami, wystarczy zarejestrować się w EV Klub Polska (https://elektromobilni.pl/klub), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji zostanie wygenerowany link, dzięki któremu będzie można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay. Następnie wystarczy uzupełnić niezbędne dane (w tym dot. pojazdu) i cieszyć się 5 darmowymi przejazdami po polskich autostradach.
W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) kierowca, który bierze udział w akcji, nic nie musi robić - szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) należy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.
- Unia zakazuje aut spalinowych. "To grozi likwidacją 500 tys. miejsc pracy"
- Dodatkowy podatek od auta spalinowego? Ekspert: elektromobilność to dla wielu mieszkańców Polski abstrakcja
- Przyszłość rynku "elektryków" w Europie. Jakie auta będziemy kupować w roku 2040?
Według organizatora polskiej akcji projekt „Autostrada do elektromobilności” nawiązuje do podobnych rozwiązań w Unii. Przykładem są Czechy, gdzie od stycznia 2020 r. pojazdy elektryczne (BEV), zasilane wodorem (FCEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV) o poziomie emisji do 50 gramów CO2 na kilometr, są zwolnione z opłat za korzystanie z autostrad.
Pr24.pl/elektromobilni.pl/PKJ
REKLAMA