Sprawa reparacji wojennych. Prof. Kucharczyk: przez lata byliśmy poddawani pedagogice wstydu

- Polska w czasie II wojny światowej poniosła niepoliczalne straty, to było odebranie nam potencjału rozwojowego na dekady, to także rozerwane łańcuchy pokoleń polskiej inteligencji (…) to, czego się dzisiaj domagamy, to symboliczna kwota - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (Polska Akademia Nauk, Instytut Pileckiego).

2022-09-03, 23:59

Sprawa reparacji wojennych. Prof. Kucharczyk: przez lata byliśmy poddawani pedagogice wstydu
Same straty materialne, które poniosła Warszawa w trakcie II wojny światowej, szacowane są na ponad 380 mld zł. Foto: Narodowe Archwium Cyfrowe

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Niemiecki rząd twierdzi, że w 1953 roku władze PRL zrzekły się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzały tę decyzję, dlatego sprawa jest według strony niemieckiej zamknięta. Z kolei polskie MSZ argumentuje, że oświadczenie z 1953 roku nie ma mocy prawnej, gdyż jest obciążone istotnymi wadami prawnymi.

Prof. Grzegorz Kucharczyk, komentując dyskusję wokół reparacji wojennych, zwracał uwagę na kwestię edukacji historycznej, zwłaszcza dotyczącej najnowszych dziejów Polski. - Dyskusja na temat reparacji trwa od ponad 30 lat, towarzyszyła jej sączona z różnym dawkowaniem tzw. pedagogika wstydu, próba przekonywania, zwłaszcza młodszego pokolenia, że my jako naród czy wspólnota polityczna nie mamy z czego być dumni, czym się chwalić, a nasza najnowsza historia to zbiór niewyjaśnionych, krwawych plam, z których Polacy powinni się tłumaczyć, a najlepiej milczeć. Mieliśmy do czynienia z tzw. cancel culture, czyli kulturą "wygumkowywania" całych fragmentów dziejów Polski - zauważył.

Jednocześnie zwracał uwagę na problemy z postrzeganiem zbrodni wojennych w Niemczech. - Już kanclerz Helmut Schmidt powiedział, że Niemcy muszą wyjść w swojej polityce "z cienia Auschwitz", skończyć z rozliczeniami, biciem się w piersi. W latach 80. ub. wieku w Niemczech mówi się o normalizacji, skończeniu z rozliczeniami, oto są nowe Niemcy, które udowodniły, że są częścią demokratycznej wspólnoty euroatlantyckiej. Jeśli nałożyć to na deficyty w naszej edukacji historycznej dotyczącej najnowszych dziejów, mamy do czynienia z młodym pokoleniem Polaków całkowicie bezbronnym wobec przemilczeń i manipulacji - podkreślał gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Grzegorz Kucharczyk o reparacjach wojennych dla Polski (Polskie Radio 24 / Dziedzictwo współczesności) 23:05
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Według wyliczeń będących częścią raportu łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.

***

Audycja: "Dziedzictwo współczesności"

Prowadząca: Magdalena Drohomirecka 

REKLAMA

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 03.09.2022

Godzina: 23:06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej