"Przywrócenie stanu historycznego". Komandor Bugajski o przekopie Mierzei Wiślanej

- Elbląg przez 700 lat był wielkim portem i ośrodkiem stoczniowym. Pod względem obrotów i przeładunku nawet większym od Gdańska. W XVI wieku był piątym miastem RP. To wszystko zostało zniszczone na skutek narzucenia sztucznej granicy na Mierzei Wiślanej, która przecinała naturalne połączenia gospodarcze - mówił w Polskim Radiu 24 komandor prof. Dariusz Bugajski. W sobotę 17 września miało miejsce otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. 

2022-09-17, 16:45

"Przywrócenie stanu historycznego". Komandor Bugajski o przekopie Mierzei Wiślanej

Na Mierzei Wiślanej otwarto kanał żeglugowy, który łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Śluzę kanału symbolicznie uruchomił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W uroczystym otwarciu udział wzięli między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Gość Polskiego Radia 24 przywołał słowa premiera Morawieckiego, że "zrywamy ostatnie pęta zależności od Rosji". - Zalew Wiślany to specyficzna część RP. Na korzystanie z tego terytorium musieliśmy pytać naszego wschodniego sąsiada. Zalew Wiślany z okolicami to w przybliżeniu obszar Warszawy. Wyobraźmy sobie, że musimy pytać któregoś z ambasadorów w Warszawie o zgodę na interwencję policji lub akcję straży pożarnej w jakiejkolwiek dzielnicy stolicy. Tak było w przypadku Zalewu Wiślanego. Wejście na wody np. jednostek straży granicznej RP wymagało za każdym razem indywidualnej zgody Rosji. W ciągu 70 lat Rosjanie dwukrotnie się na to zgodzili - powiedział komandor prof. Dariusz Bugajski. 

Czytaj także:

Jego zdaniem przekop Mierzei Wiślanej przywraca stan historyczny. - Elbląg i inne miejscowości rozwijały się dzięki handlowi morskiemu. Elbląg przez 700 lat był wielkim portem i ośrodkiem stoczniowym. Pod względem obrotów i przeładunku nawet większym od Gdańska. W XVI wieku był piątym miastem RP. To wszystko zostało zniszczone na skutek narzucenia sztucznej granicy, która przecinała naturalne połączenia gospodarcze. Teraz może się to zmienić. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie dużym impulsem dla rozwoju gospodarczego Elbląga i okolicznych miejscowości - tłumaczył prof. Bugajski.

REKLAMA

Posłuchaj

Komandor prof. Dariusz Bugajski gościem Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24) 24:45
+
Dodaj do playlisty

  

Otwarcie kanału to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W planach jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Całość ma być oddana do użytku w przyszłym roku.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: komandor prof. Dariusz Bugajski

REKLAMA

Data emisji: 17.09.2022

Godzina emisji: 15.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej