Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Poseł PiS: chcemy rozmawiać z innymi poszkodowanymi państwami

- Jest szansa na uzyskanie odszkodowania od Niemiec, jest duża szansa. Kolejnym krokiem powinna być m.in. rozmowa z innymi krajami, które także zostały pokrzywdzone przez Niemcy (w czasie II wojny światowej). Ja przypomnę, że Polska poniosła największe straty jeśli chodzi o ludność oraz o majątek. Myślę, że nam się te reparacje jak najbardziej należą - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jerzy Małecki. Gościem "Dwóch stron" był także Krzysztof Paszyk z PSL.

2022-10-04, 09:26

Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Poseł PiS: chcemy rozmawiać z innymi poszkodowanymi państwami
Ruiny Warszawy po II wojnie światowej. N/z ruiny Dworca Głównego. Straty wojenne poniesione przez Polskę oszacowano na kwotę przekraczającą 6,220 mld zł. Foto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych, która zostanie następnie przekazana niemieckiej dyplomacji. Temat reparacji został podniesiony przez polski rząd już kilka lat temu, jednak na początku września tego roku przedstawiono raport zespołu parlamentarnego, który podsumował straty poniesione przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji na nasz kraj w 1939 roku. Straty oszacowano na kwotę przekraczającą 6 bln 220 mld zł. W Polskim Radiu 24 do tematu odnieśli się politycy: Jerzy Małecki i Krzysztof Paszyk.

Reparacje wojenne. "Jest duża szansa na uzyskanie"

Poseł PiS Jerzy Małecki odniósł się do postawy opozycji w tej sprawie. Początkowo politycy - szczególnie Platformy Obywatelskiej - krytykowali pomysł ubiegania się o odszkodowanie od Niemiec. Kiedy jednak raport został opublikowany, narracja ta się częściowo zmieniła.

- Ja myślę, że raport - jeśli chodzi o totalną opozycję - nie zmienił ich nastawienia do kwestii odszkodowania, reparacji. To po pierwszych sondażach na ten temat diametralnie zmieniła się treść wypowiedzi totalnej opozycji, która na początku krytykowała to, a później zgadzała się - oczywiście pod pewnymi warunkami - mówił Jerzy Małecki.

Polityk ocenił, że uzyskanie reparacji wojennych jest wysoce prawdopodobne, choć oczywiście jesteśmy na początku tej drogi. Jego zdaniem Polska powinna współpracować z innymi państwami poszkodowanymi przez Niemcy w czasie II wojny światowej, by sprawę reparacji uczynić tematem międzynarodowym.

REKLAMA

PSL chce powołania komisji parlamentarnej ws. reparacji

Poseł PSL Krzysztof Paszyk podkreślił, że cieszy się, że nota została podpisana, bo - faktycznie - PSL od początku popierał ubieganie się o reparacje, ale oczekiwał konkretnych działań rządu w tej sprawie, a nie tylko mówienia. Taka nota właśnie takim działaniem jest.

- Trudno dyskutować o tej nocie, bo ani ja, ani większość koleżanek i kolegów z polskiego Sejmu nie zna jej treści, znamy tylko jakieś ogólniki. Warto, żeby dzisiaj MSZ zechciał podzielić się treścią tej noty z polskim parlamentem - mówił Krzysztof Paszyk.

Poseł przypomniał propozycję, jaką PSL składał już kilkakrotnie ws. reparacji, a mianowicie utworzenie komisji parlamentarnej, która - ze strony parlamentu - mogłaby monitorować i koordynować na poziomie parlamentarnym działania w sprawie wysłania noty dyplomatycznej do Niemiec. Podkreślił, że taka komisja byłaby też gwarantem, że sprawa nie zostałaby zapomniana po ewentualnej zmianie władzy.

Czytaj również:

"Te pieniądze nam się należą". Prezydent Andrzej Duda dla "Gazety Polskiej" o reparacjach

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Politycy w PR24 o nocie dyplomatycznej Polski do Niemiec ws. reparacji ("Dwie strony" / PR24) 21:20
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Dwie strony"
Prowadzi: Dorota Kania
Goście: Jerzy Małecki (PiS), Krzysztof Paszyk (PSL)
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 08.07

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej