Unijne dopłaty dla rolników. Wicepremier Kowalczyk zapewnia: nie są zagrożone
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zapewnił, że unijne dopłaty dla rolników nie są zagrożone. W Programie 1. Polskiego Radia przypomniał, że Komisja Europejska zatwierdziła polski Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
2022-10-28, 09:29
Henryk Kowalczyk podkreślił, że rolnicy nadal otrzymują dopłaty z obecnej unijnej perspektywy budżetowej. Przypomniał, że jesteśmy w okresie przejściowym i od października rolnicy otrzymują zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. Do końca listopada - jak zapewnił - zostanie wypłacone ponad dziesięć miliardów złotych.
- Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 mamy zatwierdzony i nie ma żadnych warunków wpisanych w ten plan, których byśmy nie spełnili - powiedział szef resortu rolnictwa.
Środki dla krajowych rolników
W Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zapisano wsparcie w kwocie 17,3 miliarda euro w ramach pierwszego filaru i 4,7 miliarda euro w ramach drugiego filaru.
Posłuchaj
W przypadku drugiego filaru oprócz środków UE przewiduje się także współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 miliarda euro, co daje łącznie ponad 7,9 miliarda euro środków publicznych na wsparcie związane z rozwojem obszarów wiejskich.
REKLAMA
Pomoc dla rolników
Wicepremier przypomniał także, że tylko do poniedziałku szklarniowi hodowcy warzyw i owoców mogą zgłaszać zapotrzebowanie na miał węglowy. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że specjalną ścieżkę dla rolników uruchomiła Polska Grupa Górnicza.
- Zajęliśmy się dystrybucją węgla dla rolników, którzy mają uprawy pod osłonami, np. w szklarni, folii - powiedział minister rolnictwa.
- Uwaga rolnicy, w poniedziałek mija termin zgłoszenia zapotrzebowania na węgiel. Minister rolnictwa przypomina
- Krajowa Grupa Spożywcza. Minister rolnictwa: przyczyniła się do stabilizacji rynku zbóż
- Nawozy dla rolników w stałych cenach. Henryk Kowalczyk wyjaśnia, kto dofinansuje producentów
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA