"Przekroczyłam granicę i zobaczyłam wielką pomoc Polaków". Kateryna Leontyeva wspomina pierwsze godziny wojny
Rok po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, wspomnienia pozostają wciąż żywe. Opowiedziała o nich w Polskim Radiu 24 Kateryna Leontyeva, Ukrainka z Charkowa i pracownik Centrum Lemkina. - Kiedy przekroczyłyśmy z córką granicę, zobaczyłam tę ogromną skalę pomocy Polaków. Nawet ciężko sobie to wyobrazić - mówiła. Gościem audycji był też Jakub Kiersikowski kierownik Centrum Lemkina - Instytut Pileckiego.
2023-02-25, 19:57
Minął rok od pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pierwsze dni aktywnej fazy wojny oznaczały wielką niepewność, duże zawirowania w polityce międzynarodowej, a także ogromny kryzys humanitarny. Po roku znaczna część działań militarnych została częściowo ograniczona do części regionów walczącej Ukrainy.
Sam moment wybuchu wojny pozostanie jednak w pamięci mieszkańców Ukrainy na zawsze.
- 23 lutego wieczorem, kiedy szłam do łóżka moi koledzy napisali mi, że muszę się pakować, bo zacznie się wojna, ale nie chciałam w to wierzyć (...) o 5.09 24 lutego obudził mnie przelot pocisku. Już wiedziałam co to jest. Spakowałam dokumenty, gotówkę, obudziłam córkę, wzięłyśmy naszego szczura i pojechałyśmy. Do Lwowa, później na granicę z Polską - opowiadała Kateryna Leontyeva.
"Nie dać światu odzwyczaić się od wojny"
- Kiedy przekroczyłyśmy granicę, zobaczyłam tę ogromną skalę pomocy Polaków. Nawet ciężko sobie to wyobrazić - podkreśliła.
REKLAMA
Kateryna Leontyeva zajmuje się w Centrum Lemkina zbieraniem świadectw rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie.
- Pomysł zrodził się natychmiast, żeby stworzyć takie centrum, instytucje, która będzie mogła trochę dublując pracę śledczych zbierać podobne świadectwa, ale składane bez przysięgi, po to, żeby móc je od razu przedstawić opinii publicznej. Żeby nie dać światu odzwyczaić się od wojny - wyjaśnił Jakub Kiersikowski kierownik Centrum Lemkina - Instytut Pileckiego.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
- Minister ds. UE zapowiada ważną inicjatywę Polski i KE. Chodzi o dzieci uprowadzone z Ukrainy do Rosji
- Polskie leopardy dla Ukrainy. Eksperci: mogą pomóc w wyzwoleniu okupowanych terytoriów
- Unijne sankcje na Rosję zatwierdzone. Jeszcze dziś mogą wejść w życie
***
Audycja: "Dziedzictwo współczesności"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Drohomirecka
Goście: Kateryna Leontyeva (Ukrainka z Charkowa, pracownik Centrum Lemkina), Jakub Kiersikowski (kierownik Centrum Lemkina - Instytut Pileckiego)
Data emisji: 11.02.2023
Godzina: 19.06
REKLAMA
PR24
asp
Polecane
REKLAMA