Program Pierwsze Mieszkanie. Minister Buda: zrobimy wszystko, aby wszedł od lipca

- Jestem za ten program odpowiedzialny i zrobię wszystko, żeby 1 lipca tego roku wystartował - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, pytany o program Pierwsze Mieszkanie.

2023-03-03, 09:58

Program Pierwsze Mieszkanie. Minister Buda: zrobimy wszystko, aby wszedł od lipca
Jeżeli chodzi o kredyty mieszkaniowe to - jak wskazano - banki planują kontynuację zacieśniania kryteriów przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych warunków ich udzielania. Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

- Nasza polityka mieszkaniowa staje na nogi. Robimy wszystko, żeby poprawić sytuację mieszkaniową Polaków. Mamy m.in. program Pierwsze Mieszkanie z bezpiecznym kredytem 2 proc. Jestem za ten program odpowiedzialny i zrobię wszystko, żeby 1 lipca tego roku wystartował - powiedział Waldemar Buda.

- Mamy wszelkie obliczenia i analizy, które wskazują na to, że pomoże on wielu rodzinom - nawet 100 tys. osób może skorzystać z kredyty 2 proc. przy kupnie pierwszego mieszkania czy domu - podkreślił minister Buda.

- Program został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Stanie na najbliższej Radzie Ministrów lub na posiedzeniu za dwa tygodnie. Później przed nami ścieżka parlamentarna, czyli Sejm i Senat, a następnie decyzja pana prezydenta. Jesteśmy więc bardzo zaawansowani w tym procesie - wskazał Waldemar Buda.

Co zawiera program "Pierwsze mieszkanie"?

Zgodnie z zapowiedziami program będzie zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest "Bezpieczny kredyt 2 proc.", który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

REKLAMA

Budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tys. zł.

Kredyt będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Drugim filarem projektu ma być "Indywidualne konto mieszkaniowe", które będzie służyć oszczędzaniu na mieszkanie. Państwo deklaruje dopłaty, które mają pokrywać koszt, jaki ponosi obywatel z powodu inflacji.

Czytaj także:

PAP//IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej