Kacper Tekieli "wspinał się bezpiecznie". Leszek Cichy: znalazł się w niewłaściwym miejscu
W Alpach zginął Kacper Tekieli, wspinacz a prywatnie mąż Justyny Kowalczyk, miał 38 lat. - Kacper Tekieli wspinał się bezpiecznie. Góry są czasami nieprzewidywalne. Znalazł się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie - powiedział himalaista Leszek Cichy.
2023-05-24, 13:20
Tragiczna informacja dotarła w czwartek rano 18 maja 2023 roku. "Kacper realizował ambitny projekt zdobycia wszystkich 82 czterotysięczników. Niestety wczoraj, 17 maja, spadł podczas zejścia wraz z lawiną (deską śnieżną) na północną stronę góry - informowano.
Kacper Tekieli pomiędzy górami przemieszczał się rowerem, na nartach. Jego wysiłek wspomagała podróżująca za nim kamperem rodzina - żona Justyna Kowalczyk i synek Hugo.
Tekieli realizował ambitny projekt zdobycia wszystkich 82 czterotysięczników w jak najkrótszym czasie.
Rekord wejścia na 82 szczyty należy do nieżyjącego już Ueliego Stecka, który latem 2015 roku dokonał tego w 62 dni. Kacper swoją próbę rozpoczął 6 maja od Piz Bernina (4049 m) i w kolejnych dniach - poruszając się pomiędzy górami na rowerze lub na nartach, wspierany przez rodzinę - wszedł na: 9 maja: Bishorn (4153 m), 11 maja: Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m), 13-14 maja: Allalinhorn (4027 m), Strayhorn (4190 m) i Rimpfishhorn (4199 m).
REKLAMA
Zginał podczas pobytu w szwajcarskich Alpach, gdzie zdobywał szczyty kolejnych czterotysięczników. Niestety podczas wspinaczki na Jungfrau (4158 m) został zabrany przez lawinę.
Krzysztof Wielicki analizował wypadek
Krzysztof Wielicki w rozmowie z "Faktem" stwierdził, że do wypadku i tragicznej śmierci Kacpra Tekielego mogło dojść po tym, jak alpinista popełnił błąd.
- Niestety, Kacper chyba popełnił błąd, nartami przeciął stok. Czasem na stoku robią się łachy. Gromadzi się warstwa śniegu i być może wjechał w nią. Być może podciął właśnie deskę śnieżną nartami. Nie wiem, co by było, gdyby nie miał nart. Może by jej nie podciął. To jest gdybanie. Miał pecha, bo deska śnieżna chyba poszła w kuluar, a mogła zatrzymać się na wypłaszczeniu - stwierdził Wielicki.
REKLAMA
Słowa legendarnego himalaisty, wywołały reakcję i oburzenie w środowisku ludzi gór. Wielicki zdecydował się wydać specjalne oświadczenie.
"Oświadczam, że moje przypuszczenia na temat przyczyn wypadku Kacpra Tekielego były nieuzasadnione i wynikały z braku pełnej wiedzy o zdarzeniu. Mając dziś pełną wiedzę, należy uznać, że to był pech, przypadek, który mógł się zdarzyć każdemu z nas, a ryzyko jednak jest wpisane w ten "zawód". Przepraszam Justynę, żonę Kacpra, jeśli poczuła się urażona. Krzysztof Wielicki" - czytamy w oświadczeniu.
Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim jako pierwsi ludzie na świecie zimą stanęli na szczycie najwyżej góry Ziemi Mount Everestu, w rozmowie z PAP podkreślił, że Kacper Tekieli wspinał się bezpiecznie. - Przykładał do tego dużą wagę, ale widać, że góry są czasami nieprzewidywalne - powiedział. - Znalazł się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie - dodał Cichy.
Cichy podkreślił, że Tekieli był "znany ze wspaniałej kondycji".
- W Polsce można wymienić trzech takich wspinaczo-narciarzy – Jędrka Bargiela, Adama Bieleckiego, no i Kacpra. To oni rzeczywiście genetycznie byli przygotowani do niesamowitych wysiłków i do szybkiej regeneracji. Oczywiście podparte to było bardzo silnym, regularnym treckingiem. I stąd to zainteresowanie Kacpra, żeby nie tylko pokonywać duże trudności, ale też robić to jak najszybciej - podkreślił.
- Stąd takie jego rekordy – zarówno w Tatrach – kilka trudnych dróg robionych tego samego dnia, na Kazalnicy i na innych ścianach, tzw. Korona Tatr – czyli czternaście szczytów ponad 2500 m. n. p. m. w ciągu czternastu godzin - dodał.
- A poprzedni sezon to z kolei przejście czterech grani Matterhornu – czyli dwa wejścia i dwa zejścia – bardzo trudne, długie drogi – z których każda tak naprawdę zajmuje cały dzień – chyba zrobił to w 17 godzin. No i ten jego kolejny pomysł – żeby w jak najkrótszym czasie wejść na wszystkie czterotysięczniki Alp – te uznane – 82 szczyty - wyliczał.
REKLAMA
Leszek Cichy, który w 1999 roku jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi mówił także o związku Kacpra Tekieli z Justyną Kowalczyk. W jego ocenie "to było wspaniałe małżeństwo".
- To była zasługa i Justyny, i Kacpra. Oni po prostu znaleźli nić porozumienia na wspólne tematy – byli przygotowani do dużych wysiłków i oboje postanowili, po urodzeniu dziecka przez Justynę, nie kończyć tej swojej działalności związanej ze sportem, tylko jednak za obopólną zgodą ją kontynuować - powiedział Cichy.
***
Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. Zajmował się wspinaczką sportową, był instruktorem z tytułem nadanym przez Polski Związek Alpinizmu. Brał udział m.in. w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle, wspinał się też w Alpach, Kaukazie czy górach Ameryki Północnej. Ukończył studia filozoficzne. Jeszcze w sierpniu 2019 roku dokonał podwójnego trawersu Matterhorn (przejście wszystkich czterech grani z dwukrotnym zdobyciem wierzchołka w ramach jednej akcji górskiej). 13 listopada tego samego roku, bez użycia liny pokonał północno-wschodnią ścianę Eigeru drogą Laupera. O jego wyczynie pisały media na świecie.
Kacper Tekieli bił rekordy także w Tatrach, między innymi na Wielkiej Koronie Tatr. Wielką Koronę Tatr, na którą składa się czternaście szczytów: Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomnica (2634), Lodowy Szczyt (2630), Durny Szczyt (2625), Wysoka (2565), Kieżmarski Szczyt (2558), Kończysta (2540), Baranie Rogi (2536), Rysy (2503), Krywań (2496), Staroleśny Szczyt (2492), Ganek (2465), Sławkowski Szczyt (2453) i Pośrednia Grań (2440), Kacper Tekieli w 2020 roku pokonał Wielką Koronę Tatr w zaledwie 37 godzin i 28 minut!. Poprawił należący od 2016 roku rekord Alicji Paszczak o niemal 11 godzin.
REKLAMA
Ostatnia wyprawa w Alpy. Kacper Tekieli miał 38 lat
Ostatnie zdjęcie, jakie Kacper Tekieli zamieścił w mediach społecznościowych, pochodzi z 16 maja. Widzimy, jak trudne warunki panowały w Alpach.
Justyna Kowalczyk i Kacper Tekieli pobrali się we wrześniu 2020 roku. Ceremonia ślubna odbyła się w Gdańsku, skąd pochodził wspinacz. Rodzicami zostali we wrześniu 2021 roku, 2 września urodził się ich syn Hugo.
Wyświetl ten post na Instagramie
<<< WIECEJ O GÓRACH >>>
REKLAMA
Zobacz serwis specjalny "Everest 1980” >>> ZOBACZ SERWIS
Zobacz serwis specjalny "Jerzy Kukuczka" >>> ZOBACZ SERWIS
- "(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82". Kukuczka i Kurtyka na K2 "najsilniejsi z bab" i na lewiźnie
- Mount Everest 1989. Tragedia jakiej nie było i heroiczna walka Artura Hajzera o życie Andrzeja Marciniaka
- 70 lat temu zdobyto pierwszy ośmiotysięcznik. Annapurna, wyjątkowa góra też dla Kukuczki
- Sukces a potem tragedia podczas pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak
- Ludzie gór pamiętają o "Słoniu". Artur Hajzer odpadł od ściany Gaszerbrumu I
- Piotrowski i Kukuczka, Polish Line na K2 w 1986. Jakże prorocze były słowa: wielu boleśnie osmali sobie skrzydła
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
- Everest 1980. Zimą pierwsze skrzypce zagrali Polacy. Potem Messner wykonał imponujące solo bez tlenu
- Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"
- Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki
- Film "Broad Peak". Kłamstwo, które bolało 25 lat
REKLAMA
/red/kier
REKLAMA