Wzrost gospodarczy w II kwartale. GUS podał wstępne dane
Według wstępnych danych Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,5 procent rdr w II kwartale 2023 r. wobec 0,3 procent spadku rdr w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 3,7 proc.
2023-08-16, 10:17
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kw. 2023 r. PKB spadł o 0,2 proc. rdr.
"Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r." - czytamy w komunikacie.
"W II kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,3 proc." - czytamy dalej.
Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za II kwartał 2023 r., który zostanie opublikowany 31 sierpnia 2023 r., podano także.
REKLAMA
Zdaniem anaityków
Po danych za I kwartał analitycy z ING Banku Śląskiego wzkazywali, że jeżeli nic złego nie wydarzy się w gospodarce globalnej to "polskie PKB w 2023 r. może wzrosnąć 1,5-2,5 proc rdr.".
"Nasz scenariusz bazowy zakłada, że I kwartał 2023 był punktem zwrotnym, a kolejne kwartały przyniosą poprawę koniunktury, przy czym będzie ona umiarkowana. Wyraźniejszego odbicia spodziewamy się dopiero w IV kw. 2023. Kluczowym warunkiem odbicia wzrostu gospodarczego jest dalszy spadek inflacji i odbudowa realnej siły nabywczej konsumentów, co pozwoli na ożywienie konsumpcji" - podkreślili analitycy ING w komentarzu do danych GUS za I kw.
- PKB w Polsce. Eksperci: wchodzimy w okres ożywienia gospodarczego
- Eksperci: średnia płaca w Polsce rośnie już szybciej niż inflacja
- GUS podał kolejny szacunek PKB. Silny wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA