Dobra kondycja polskiej gospodarki. Nawet pomimo spowolnienia na zachodzie UE
Polska gospodarka prezentuje się nieźle na tle krajów UE. GUS wskazuje, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,4 proc. w skali roku. To zmiana trendu po spadkach w I i II kwartale - stwierdzono w analizie zamieszczonej w opublikowanym w czwartek Tygodniku Gospodarczym PIE.
2023-11-09, 10:47
W opublikowanym w czwartek w Tygodniku Gospodarczym analitycy instytutu zwrócili uwagę, że aktywność gospodarcza w Unii Europejskiej w trzecim kwartale była słaba. Tempo wzrostu PKB jest niskie (0,1 proc. r/r), a w strefie euro nadal znajduje się w trajektorii spadkowej. W ocenie analityków PIE sytuacja poprawi się w kolejnych kwartałach. Dzięki spadkowi inflacji dochody ludności rosną, co sprzyja odbiciu konsumpcji.
Dane z UE
"Dane Eurostatu wskazują na słabe wyniki sprzedaży detalicznej. Wolumen zakupów w krajach UE spada od prawie roku. Największe osłabienie obserwujemy w: Belgii (-8,4 proc.), Niemczech (-4,3 proc.) oraz Francji (-2,7 proc.). Badania koniunktury OECD wskazują jednak na bardziej optymistyczne oczekiwania konsumentów dotyczące sytuacji gospodarczej. Konsumpcja będzie motorem odbicia gospodarczego w najbliższych miesiącach" - stwierdzono w publikacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Analitycy PIE ocenili, że wyniki największych partnerów handlowych Polski są niezadowalające. Sytuacja Niemiec, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch jest zróżnicowana - dwóch największych partnerów handlowych Polski doświadczy spadku PKB w trzecim kwartale, podczas gdy gospodarki pozostałych państw będą na ścieżce wzrostowej. W Tygodniu Gospodarczym oceniono, że kluczowe znaczenie dla struktury polskiego eksportu ma jednak kondycja przemysłu w tych państwach. Negatywne oceny przedsiębiorców w sektorze przemysłowym widoczne są we wszystkich wymienionych krajach. Oznacza to spadek zamówień zagranicznych dla polskich firm.
Dobra kondycja gospodarki
"Mimo słabego popytu zagranicznego, Polska gospodarka prezentuje się nieźle na tle krajów UE. GUS wskazuje, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,4 proc. w skali roku. To zmiana trendu po spadkach w I i II kwartale kolejno o 4,5 proc. i 7,3 proc. Dane Eurostatu wskazują na dobrą kondycję sektora usługowego. Mimo to aktywność w przemyśle nadal spada po wyłączeniu efektów kalendarzowych. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym kurczy się nieprzerwanie od lutego bieżącego roku, co częściowo jest efektem słabej koniunktury na rynkach zagranicznych" - stwierdzili ekonomiści PIE.
Ich zdaniem, szybki monitoring NBP sugeruje, że firmy lepiej oceniają przyszłość. Sytuacja ekonomiczna i popyt zaczęły się delikatnie polepszać, zwłaszcza wśród firm produkujących dobra konsumenckie.
"Natomiast przedsiębiorstwa usług biznesowych i producenci dóbr zaopatrzeniowych wciąż borykają się z dużymi problemami. W innych sektorach, jak usługi dla konsumentów, budownictwo i dobra inwestycyjne, sytuacja nieprzerwanie jest dobra" - stwierdzono w publikacji PIE.
- Osoby po 50. roku życia zakładają rocznie 35 tys. firm. Ważna jest potrzeba niezależności
- Wzrost zapotrzebowania na towary i usługi. Prognozy NBP dla krajowych przedsiębiorstw
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA