Apel o zachowanie stabilności rynku transportu drogowego UE. Min. Adamczyk wsparł postulaty przewoźników

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk apeluje o zachowanie stabilności unijnego rynku transportu drogowego. Polityk wysłał do wicepremiera do spraw odbudowy Ukrainy Oleksandra Kubrakowa pismo w związku z protestem polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.

2023-11-27, 14:50

Apel o zachowanie stabilności rynku transportu drogowego UE. Min. Adamczyk wsparł postulaty przewoźników
Protest na węgiersko-ukraińskiej granicy może potrwać do końca grudnia. Foto: Roman Korotkov/ Shutterstock

Jak przekazał resort infrastruktury, minister Adamczyk zaapelował o pilną realizację postulatów polskich przewoźników drogowych będących w gestii strony ukraińskiej. Polscy przewoźnicy domagają się między innymi wyłączenia wymogu rejestracji w ramach elektronicznej kolejki pojazdów wracających z Ukrainy na teren UE bez ładunku na co najmniej dwóch przejściach granicznych: Zosin-Uściług i Niżankowice-Malhowice.

System "elektronicznej kolejki"

"Minister wyraził nadzieję, że rząd Ukrainy przychyli się do tego postulatu, ponieważ byłoby to działanie mające na uwadze dobro ukraińskich i polskich kierowców, przewoźników i przedsiębiorców z innych sektorów gospodarki" - czytamy w oświadczeniu. Po wprowadzeniu przez stronę ukraińską systemu tak zwanej elektronicznej kolejki znacznie wydłużył się czas oczekiwania na przekroczenie granicy ukraińsko-unijnej przez pojazdy zarejestrowane w Unii Europejskiej wracające bez ładunku z Ukrainy.

Czytaj także:

Protestujący domagają się jednak przede wszystkim przywrócenia zezwoleń na przewozy międzynarodowe, które zostały zniesione na mocy umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, obowiązującej od 1 lipca 2022 roku. W związku z tym minister Andrzej Adamczyk wystąpił do Adiny Vălean - europejskiej komisarz do spraw transportu - o powołanie wspólnego komitetu w celu przeanalizowania skutków obowiązywania tej umowy na unijny rynek transportu drogowego.

REKLAMA

Problemy związane z przestrzeganiem umowy przez przewoźników z Ukrainy

Jest to działanie przewidziane przez artykuł 7 umowy między Unią Europejską a Ukrainą i w skład takiego komitetu mogą wejść przedstawiciele stron tej umowy. Państwa członkowskie, w tym Polska, w takim komitecie mają jedynie rolę obserwatora.

"W swoim wystąpieniu do komisarz Vălean minister Adamczyk wskazał między innymi na problemy związane z przestrzeganiem umowy przez przewoźników z Ukrainy i o liczbie naruszeń przepisów przez przewoźników ukraińskich stwierdzonych przez polską Inspekcję Transportu Drogowego. Ponadto wystąpił do komisarz Vălean oraz Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o poparcie jego apelu do rządu Ukrainy w sprawie wyłączenia systemu elektronicznej kolejki" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Zobacz również:

Oprócz tego trwają przygotowania do posiedzenia Rady UE do spraw Transportu, które odbędzie się 4 grudnia w Brukseli. Przygotowywany jest wniosek, aby jednym z głównych tematów rozmów była dyskusja nad skutkami obowiązywania tej umowy.

W ocenie polskiego resortu infrastruktury po stronie unijnych władz zaistniała konieczność przeprowadzenia ewaluacji skutków, jakie powstały w efekcie realizacji umowy pomiędzy Ukrainą a UE, a także zmian jej treści, koniecznych do zachowania stabilności rynku transportowego w poszczególnych państwach wspólnoty.

REKLAMA

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej