Marnowanie jedzenia jest powszechnym problemem. Ekspertka podsuwa pomysły, jak go rozwiązać

- Faktycznie prawie jedna trzecia żywności zostaje po świętach wyrzucona. Niestety, taka jest nasza tradycja, tych bogatych stołów, pełnych smakołyków, to często prowadzi do przygotowania większej ilości jedzenia, niż można zjeść - mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Bernat, ekspert ds. niemarnowania żywności (Banki Żywności SOS w Warszawie).

2024-04-01, 11:55

Marnowanie jedzenia jest powszechnym problemem. Ekspertka podsuwa pomysły, jak go rozwiązać
Jedna piąta żywności wyprodukowanej na świecie jest marnowana - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Foto: Halfpoint / shutterstock.com

Ponad 17 proc. konsumentów przyznaje, że podczas Świąt Wielkanocnych w ich domach marnuje się żywność, która jest potem wyrzucana do kosza, a 76,5 proc. twierdzi, że u nich to się nie zdarza - wynika z sondażu UCE Research i Grupy Offerista.

Gigantyczne marnotrawstwo żywności

Kinga Bernat zauważyła, że problem dotyczy ogromnych ilości jedzenia. - W ciągu roku na śmietniki trafia 5 mln ton żywności, z drugiej strony 1,6 mln osób nie stać na to jedzenie i codziennie borykają się z tym problemem. Warto podchodzić do jedzenia z większym szacunkiem. (…). Tak naprawdę to nie producenci czy sklepy marnują najwięcej żywności, za 60 proc. jej strat odpowiadamy my, konsumenci - zwracała uwagę.

Co zrobić z jedzeniem, które pozostało po Świętach?

Ekspertka dodała, że wg badań w czasie Świąt Wielkanocnych marnujemy o 30 proc. więcej żywotności niż, na co dzień. Jak zauważyła, z nadmiarem jedzenia można poradzić bez konieczności jego wyrzucania. - Jest kilka sposobów, co zrobić teraz, po Świętach, aby uratować trochę produktów spożywczych czy potraw. Jeśli już dzisiaj widzimy, że jedzenia jest za dużo, jedną z metod jest jego przerobienie czy zamrożenie - zaznaczyła.

Podzielmy się jedzeniem z innymi 

REKLAMA

- Jeśli nie możemy jednak jedzenia przerobić czy zamrozić, możemy dołączyć do idei food-sharingu; podzielić się tym jedzeniem, dać te potrawy "na wynos" naszym gościom, lub zanieść je do lokalnej jadłodzielni, miejsca specjalnie przeznaczonego do celu by postawić nadwyżkę świeżego jedzenia lub z niego skorzystać, jeśli komuś czegoś zabrakło. To miejsce dla wszystkich, nie tylko tych, w trudnej sytuacji finansowej - podkreślała.

Posłuchaj

Kinga Bernat o problemie marnowania jedzenia (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 19:16
+
Dodaj do playlisty

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotował mapę jadłodzielni w Polsce, zachęca też do zgłaszania kolejnych miejsc z lodówkami społecznymi. Mapę można znaleźć na stronie internetowej inspektoratu.

Zobacz także:

Jedna piąta żywności wyprodukowanej na świecie jest marnowana - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, opublikowanego przed świętami. W ocenie ONZ jest to tym bardziej niepokojące, że 783 mln mieszkańców globu cierpi głód.

REKLAMA

Każdego dnia mieszkańcy globu wyrzucają łącznie około miliarda posiłków, co w skali roku daje ponad miliard ton zmarnowanej żywności - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych w swoim najnowszym raporcie. 19 procent żywności wyprodukowanej na świecie trafia do kosza w sklepach, restauracjach czy naszych domach. Dalsze 13 procent ginie na etapie produkcji i dostaw.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Ewa Wasążnik

REKLAMA

Gość: Kinga Bernat, ekspert ds. niemarnowania żywności, Banki Żywności SOS w Warszawie

Data emisji: 01.04.2024

Godzina emisji: 10.30

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej