"To jest to miejsce". Papież Franciszek ogłosił decyzję ws. swojego pogrzebu
- To jest to miejsce - wyznał papież Franciszek, wskazując na bazylikę Matki Bożej Większej jako miejsce swojego pochówku. Zdradził ponadto, że podczas uroczystości pogrzebowych jego ciało nie będzie wystawione na katafalku.
2024-04-02, 16:47
W obszernym wywiadzie "Następca" - poświęconym Benedyktowi XVI, który przeprowadził hiszpański watykanista Javier Martinez-Brocala - Franciszek podkreślił, że jego życzeniem jest to, by po jego śmierci odbyło się jedno czuwanie, a nie dwa i by nie organizowano osobnej ceremonii w chwili zamknięcia trumny.
Wspominając pogrzeb Benedykta XVI w styczniu 2023 r., papież zaznaczył: - To ostatnie czuwanie żałobne celebrowane w ten sposób, z ciałem papieża wystawionym poza trumną, na katafalku.
- Rozmawiałem z ceremoniarzem i wyeliminowaliśmy to i wiele innych rzeczy - ujawnił Franciszek. Wyraził opinię, że obrzęd był "zbyt przeciążony".
Miejsce pochówku. Papież: wszystko jest gotowe
Papież potwierdził, że wydał dyspozycje, że chce być pochowany w bazylice Matki Bożej Większej. Odwiedza ją przed każdym ważnym momentem swojego pontyfikatu, przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu, a także po powrotach ze szpitala. Modlił się tam często także, zanim został papieżem.
REKLAMA
Franciszek wyjaśnił, że za znajdującą się tam figurą Królowej Pokoju "jest pokój, w którym przechowywane są kandelabry".
- To jest to miejsce - zaznaczył wskazując, gdzie dokładnie chce być pochowany. - Potwierdzili mi, że wszystko jest gotowe - powiedział.
Wywiad-rzeka z Franciszkiem
W tym samym wywiadzie papież Franciszek ujawnił, że w czasie konklawe w 2013 r. po ustąpieniu Benedykta XVI otrzymywał głosy od pierwszego głosowania. Potem zaś, dodał, ówczesny metropolita Mediolanu kardynał Angelo Scola prosił innych elektorów: "głosujcie na Bergoglio".
- Papież Franciszek ujawnił tajemnicę konklawe. "Wykorzystali mnie"
- Wielka Sobota. Papież Franciszek mówił o narodach połamanych złem i niesprawiedliwością
- "Życie z duszą czy bez". Czas przełomu - dyskusja o kondycji współczesnego Kościoła
PAP/łl
REKLAMA