REKLAMA

Premier ogłasza program Tarcza Wschód. Były żołnierz GROM: to nie będą fortyfikacje jak z czasów I wojny światowej

2024-05-19, 10:30

Premier ogłasza program Tarcza Wschód. Były żołnierz GROM: to nie będą fortyfikacje jak z czasów I wojny światowej
Podpułkownik Krzysztof Przepiórka uważa, że ogłoszenie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarczy Wschód to dobra wiadomość dla Polski. Foto: plut. Tomasz Borsuk/MON_GOV_PL/X

- Tarcza Wschód musi być połączeniem wszystkich elementów ciężkiej fortyfikacji, zabezpieczenia elektronicznego. To będzie wiele składowych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Krzysztof Przepiórka, były żołnierz GROM, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Posłuchaj

Ppłk Krzysztof Przepiórka o Tarczy Wschód (Temat dnia)
+
Dodaj do playlisty

Premier Donald Tusk ogłosił plan Tarcza Wschód. Na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy ma zostać przeznaczonych 10 mld zł. Chodzi o budowę systemu fortyfikacji, ukształtowania terenu i decyzji środowiskowych. 

Tarcza Wschód. "Wiele składowych systemu"

Ppłk Krzysztof Przepiórka ocenił, że zapowiedź Donalda Tuska to "bardzo dobra wiadomość dla naszego społeczeństwa, dla Polski". Stwierdził też, że nie tylko Polska wpisuje się w to przedsięwzięcie. - Tak naprawdę wszystkie inne społeczeństwa Europy Zachodniej, mówię tu przede wszystkim o członkach NATO, przystępują do tego programu. My jesteśmy tym najbardziej zainteresowani, bo jesteśmy krajem flankowym, jeśli chodzi o zagrożenie - ocenił gość Polskiego Radia 24.

Jak może wyglądać Tarcza Wschód? Były żołnierz GROM podzielił się swoimi przewidywaniami. - Przypominam, że te fortyfikacje, o których mówił premier, nie mogą być takie jak za czasów I czy II wojny światowej. Technika uzbrojenia, wyposażenia jest zdecydowanie lepsza, tutaj musimy mieć połączenie wszystkich elementów zabezpieczenia, ciężkiej fortyfikacji z zabezpieczeniem elektronicznym granicznych obiektów, więc będzie dużo składowych tego systemu - wskazał.

Czytaj także:

- To ma być skuteczne w obronie przez zagonami pancernymi Putina, ale nie tylko. Bo ten system będzie składał się z różnych ochronnych pierścieni - mówił.

Posłuchaj

Ppłk Krzysztof Przepiórka o Tarczy Wschód (Polskie Radio 24) 18:32
+
Dodaj do playlisty

Program "Szpej". Ekspert wskazuje na rolę dobrego wyposażenia żołnierza

Donald Tusk przypomniał też o programie "Szpej", który ma poprawić stan ekwipunku polskich żołnierzy. Wyjaśniając, że słowo "szpej" w wojsku oznacza wyposażenie żołnierzy, m.in. hełmy, celowniki, mundury i noktowizory, premier podkreślił, że "będzie to oznaczało, że polski żołnierz będzie wyposażony, umundurowany najnowocześniej w Europie".

Ppłk Przepiórka mówił o "kluczowej roli wyposażenia indywidualnego żołnierza". Jeśli jest ono dobrej jakości i kompatybilne z uzbrojeniem innych żołnierzy, tłumaczył, wojskowy czuje się pewniej na polu walki. Zatem program "Szpej" to "bardzo dobry kierunek", który "powinien być realizowany od dawna".

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: ppłk Krzysztof Przepiórka (współzałożyciel jednostki specjalnej GROM)

Data emisji: 19.05.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 9.43

ms/PR24, IAR, PAP

kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej