Czytajmy swoim dzieciom, to im pomoże w szkole. Maria Deskur: wystarczy 20 minut

- Jeżeli wypuszczamy do szkoły dziecko, które do wieku sześciu lat nie przeczytało żadnej książki, to nie można oczekiwać, że będzie miało ono równe szanse z dziećmi, które przeczytały np. sto książek - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Upowszechniania Czytania Maria Deskur. Dodała, że znalezienie czasu na lekturę to "kwestia organizacji, wyboru i tego, co uznajemy za fajne i istotne".

2024-05-30, 12:54

Czytajmy swoim dzieciom, to im pomoże w szkole. Maria Deskur: wystarczy 20 minut
W ocenie eksperta, czytanie dziecku pomoże mu w późniejszej edukacji. Foto: George Rudy/ Shutterstock

Mniej niż połowa, bo 43 proc. Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę - wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej. To o 9 p.p. więcej niż rok temu i  najwięcej od 10 lat. Co więcej, czytelnikami jest ponad połowa (53 proc.) nastolatków między 15. a 18. rokiem życia i niemal połowa (45 proc.) ludzi między 18. a 59. rokiem życia. 

- To daje nadzieje na przyszłość. Jeśli ta młodzież zostanie z książkami, to super - oceniała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Upowszechniania Czytania Maria Deskur. 

Dodała, że BN traktuje jako przeczytanie książki także wysłuchanie audiobooka lub przeczytanie ebooka.

Czytanie jest dla mózgu tym, czym sport dla mięśni

Maria Deskur wskazała, że mniej niż 40 proc. dorosłych Polaków "sięgnęło po książkę w zeszłym roku". - W kontekście najróżniejszych badań, znanych na świecie nie od dziś, namawiałabym na to, by znaleźć czas na czytanie. To kwestia organizacji, wyboru i tego, co uznajemy za fajne i istotne - zaznaczyła. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Porównała też czytelnictwo do sportu. Wskazała, że świadomość korzyści płynących z ruchu fizycznego jest powszechna, dlatego coraz więcej osób stara się o choć trochę aktywności. - Z naszym mózgiem i czytaniem jest tak samo. "Regularne czytanie" oznacza codziennie kilka stron lub poświęcenie pół godziny, nawet w formie krótkiego przerywnika. To czynność ćwicząca nasz mózg w taki sam sposób w jaki aktywność fizyczna wpływa na nasze mięśnie - wyjaśniła.  

Czytajmy swoim dzieciom. To im pomoże w edukacji

Gość Polskiego Radia 24 zachęcała także do czytania dzieciom. Wyjaśniła, że to zwiększa ich szanse na osiągnięcie sukcesu w życiu. - Znalezienie tych dwudziestu minut - "dwadzieścia minut dziennie codziennie", jak mówi Irena Koźmińska z fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom - da temu dziecku ogromne szanse - stwierdziła. 

- Jeżeli tego nie zrobimy i wypuszczamy do szkoły dziecko, które do wieku sześciu lat nie przeczytało żadnej książki, to nie można oczekiwać, że będzie miało ono równe szanse z dziećmi, które przeczytały np. sto książek (...) Jeżeli nie zmusimy się do znalezienia dwudziestu minut dziennie, to tworzymy sytuację, w której naszemu dziecku jest trudno - mówiła Maria Deskur.

Z badania Biblioteki Narodowej wynika, że w 2023 roku wzrosło zainteresowanie Polaków bibliotekami, szczególnie wśród młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Maria Deskur o znaczeniu czytelnictwa i jego wpływie na społeczeństwo (Rozmowa kulturalna) 22:48
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Gość: Maria Deskur (wydawca, ekspert upowszechniania czytania, prezes Fundacji Upowszechniania Czytania)

REKLAMA

Data emisji: 30.05.2024

Godzina emisji: 10.07


Polskie Radio 24, bn.org.pl/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej