Euro 2024. Policjant radzi jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na meczach
- Jeśli jedziemy kibicować, szanujmy przepisy danego państwa, zapoznajmy się regułami obowiązującymi w tym kraju i z zasadami bezpieczeństwa danego stadionu - radził w Polskim Radiu 24 fanom sportu insp. Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendanta Głównego Policji, ekspert ds. bezpieczeństwa przy Euro 2012. - Bądźmy przyjaźnie nastawieni do innych ludzi, bawmy się dobrze - zaapelował.
2024-06-15, 11:24
W niedzielę w Hamburgu Polacy zmierzą się z Holandią w swym pierwszym pojedynku w ramach Euro 2024. Drugi mecz, z Austrią, rozegramy w piątek w Berlinie, a ostatni (w fazie grupowej, mają nadzieję kibice) - z Francją, w Dortmundzie, 25 czerwca. W tych i innych spotkaniach turniejowych, swym ulubionym drużynom kibicować będzie wielu fanów piłki nożnej.
Żeby miło spędzić czas, dobrze jest "bawić się dobrze, z głową, mieć uśmiech na twarzy, być przyjaznym wobec ludzi i stosować się do poleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo" - radził w Polskim Radiu 24 insp. Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendanta Głównego Policji, ekspert ds. bezpieczeństwa przy Euro 2012.
Wybierającym się do Niemiec poradził pamiętać, że nie wszyscy w dużej grupie, nawet jeśli udają kibiców, rzeczywiście nimi są i ostrzegł przed kieszonkowcami. - Dbajmy o to, co mamy przy sobie, zwracajmy uwagę na innych ludzi, bawmy się, a jeśli widzimy cokolwiek niepokojącego, zwracajmy się do służb z prośbą o pomoc. Wskazujmy im na sytuacje, zachowania, które mogą stanowić zagrożenie - apelował mundurowy.
Zasada "3xT" - pomoc podszyta troską
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w przypadku zabezpieczania tak dużych imprez funkcjonariusze są wyczuleni na pomoc grupom kibiców, przy czym jest to "pomoc z bardzo dużą tolerancją". Zaznaczył, że policjant nie zawsze ukarze mandatem za drobne wykroczenia, a często może skończyć się na upomnieniu.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że zasada "3xT", jaka obowiązywała w Polsce w czasie Euro 2012, przestrzegana jest w każdym państwie. - Troska o kibiców, tolerancja wobec pewnych zachowań, a tłumienie - dopiero, gdy jest potrzebne działanie zdecydowane, wobec osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa innych i mienia - podkreślił.
- Jeśli jedziemy kibicować, szanujmy przepisy danego państwa, zapoznajmy się regułami obowiązującymi w nim i z zasadami bezpieczeństwa danego stadionu. Wtedy będziemy mieli mniej kłopotów. Bądźmy przyjaźnie nastawieni do innych ludzi, bawmy się dobrze - poradził insp. Mariusz Sokołowski.
W fazie grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej polscy piłkarze rozegrają trzy mecze: 16 czerwca z Holandią w Hamburgu, 21 czerwca z Austrią w Berlinie i 25 czerwca z Francją w Dortmundzie.
Więcej w nagraniu:
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Euro 2024 wzmocni niemiecką gospodarkę. Organizatorzy prognozują spory zysk
- "Obudź się". Film o kibicowskim świecie i ludzkim dramacie
- Euro 2024. Ponad 1500 stref kibica w całej Polsce
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska, Michał Jędrkowiak
Gość: insp. Mariusz Sokołowski (były rzecznik Komendanta Głównego Policji, ekspert ds. bezpieczeństwa przy Euro 2012)
REKLAMA
Data emisji: 15.06.2024
Godzina emisji: 10.06
Polskie Radio 24/ mbl
Polecane
REKLAMA