Te tematy dzielą koalicję rządzącą. W tle wybory prezydenckie
- Temat składki zdrowotnej może stać się ważnym elementem kampanii prezydenckiej - argumentował w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. - Jeśli koalicja nie zrealizuje swoich głównych postulatów, to rząd zostanie uznany za niewiarygodny i część osób nie pójdzie na wybory lub zdecyduje się oddać głos na kandydata opozycji - tłumaczył Piotr Kusznieruk z "Trybuny".
2024-08-08, 09:54
Pomysł dotyczący nowego kształtu składki zdrowotnej zgłosił Ryszard Petru. Polityk Polski 2050 spotka się w tej sprawie w czwartek z szefem resortu finansów Andrzejem Domańskim. Tymczasem każda z partii koalicji rządzącej ma swoją wizję tego, jak powinna wyglądać składka zdrowotna.
Dr Andrzej Anusz przypomniał, że składka zdrowotna była jednym z ważniejszych tematów kampanii wyborczej w 2023 roku. - Mówiły o tym przede wszystkim KO, Polska 2050 i PSL. Sceptycznie odnosiła się Lewica. Najpewniej zostanie wprowadzony mały wycinek zredukowania składki zdrowotnej. Mówi się, że przedsiębiorcy nie będą jej płacić od sprzedaży dóbr trwałych. Wydaje się, że koalicja osiągnie porozumienie. Czy wystarczy to na dłuższą metę? Oczekiwania przedsiębiorców są dużo większe. 9-proc. składka dla wielu małych firm jest nie do zniesienia, wiele z nich w ostatnim czasie musiało zamknąć działalność - powiedział politolog.
Problem koalicji
- Ta kwestia będzie coraz większym problemem dla koalicji. Polska 2050 stawia sprawę na ostrzu noża. Twierdzi nawet, że zmniejszenie składki zdrowotnej to być albo nie być koalicji. Pojawia się coraz więcej różnić, są napięcia w koalicji. Temat składki zdrowotnej może stać się ważnym elementem kampanii prezydenckiej. Kompromis zostanie zawarty, ale nie skończy sprawy. Ten element ma duży potencjał destabilizowania układu koalicyjnego - dodał.
Posłuchaj
Natomiast Piotr Kusznieruk zauważył, że trzeba znaleźć rozwiązanie systemowe dla finansowania opieki zdrowotnej. - Lewica najpewniej zdecyduje się na poparcie nowych rozwiązań, ale trzeba dążyć do rozwiązań o charakterze docelowym. Podatek zdrowotny nie może być narażony na wpływy recesji lub prosperity gospodarczej w Polsce - stwierdził publicysta.
REKLAMA
Przyspieszenie
- Dla koalicji ważne będzie rozwiązanie kilku spraw przed kampanią prezydencką. One były synonimami poprzedniej kampanii wyborczej. Jeśli koalicja nie zrealizuje swoich głównych postulatów, to rząd zostanie uznany za niewiarygodny i część osób nie pójdzie na wybory lub zdecyduje się oddać głos na kandydata opozycji. Po wakacjach powinno nastąpić przyspieszenie. Powinno dojść do rozwiązań również ws. związków partnerskich i dekryminalizacji aborcji. Brak rozwiązań w tych kwestiach będzie hamował kandydatów koalicji w wyborach prezydenckich - tłumaczył Kusznieruk.
Polska 2050 chce składki zdrowotnej uzależnionej od wysokości przychodów. Zgodnie z projektem firmowanym przez Ryszarda Petru, będą trzy progi przychodowe (4, 7 lub 9,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Lewica proponuje wprowadzenie 9-procentowego podatku zdrowotnego, który obowiązywałby zarówno podatników rozliczających się według skali PIT, jak i płatników podatku CIT. PSL proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem, czyli 9-proc. składki z możliwością odliczenia jej większej części od podatku.
***
Audycja: Dwie strony
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Andrzej Anusz (politolog), Piotr Kusznieruk (publicysta, "Trybuna")
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 8.36
REKLAMA
PR24/wmkor
REKLAMA