Odra umiera. Kopalnie przeznaczą miliardy na walkę ze złotą algą

2024-08-28, 07:38

Odra umiera. Kopalnie przeznaczą miliardy na walkę ze złotą algą
Odławianie śniętych ryb z Odry. Foto: JAROSLAW JAKUBCZAK/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

W ciągu pięciu lat mają powstać trzy nowe instalacje do odsalania wody z Odry - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Zasolenie rzeki powoduje namnożenie się złotej algi - toksycznego glonu, odpowiadającego za śnięcie ryb. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustaliło, że odpowiedzialność za nadmierne zasolenie wody ponoszą głównie zakłady górnicze. W związku z tym mają powstać przy nich trzy instalacje odsalania wody. Na razie działa jedna, która ma zostać zmodernizowana.

Plan ratowania Odry

Rząd wspólnie ze spółkami Skarbu Państwa pracuje nad Planem ratowania Odry. Zgodnie z zapowiedziami, ma on zostać zaprezentowany do końca września.

Do tego czasu KGHM, Jastrzębska Spółka Węglowa, Polska Grupa Górnicza i Spółka Restrukturyzacji Kopalń mają opracować wstępny plan inwestycyjny dla sektora górniczego, sprowadzający się do zmniejszenia zasolenia Odry.

Pierwsze spotkania ministerstwa i przedstawicieli spółek już się odbyły, kolejne są w planach.

REKLAMA

Zasolone wody kopalniane

Jedną instalację wybuduje KGHM - ustaliła "Rzeczpospolita". Dziennik relacjonuje, że w czerwcu 2023 r. zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie opracowania studium wykonalności budowy zakładu produkcji soli warzonej z zasolonych wód kopalnianych, które są wypompowywane z wyrobisk górniczych.

Kolejne dwa zakłady odsalania mogłyby powstać w pobliżu Kopalni Węgla Kamiennego ROW w Rybniku. JSW ma z kolei rozbudować istniejącą instalację przy kopalni Budryk.

Instalacja za miliard złotych

"Rz" podała, że nowa instalacja do odsalania stanowi koszt od 1 do 1,5 mld zł. Jeszcze nie wiadomo, skąd spółki górnicze pozyskają pieniądze na inwestycje. Nie wyklucza się sięgnięcia po fundusze unijne czy pomoc publiczną oraz przeznaczenia własnych zasobów.

Czytaj także:

Gazeta przekazała - powołując się na nieoficjalne informacje - że w 2022 r. PGG spuściła do polskich rzek 49 mln m3 wody, z czego 42 proc. do Odry i 58 proc. do Wisły; zakłady SRK - 94 mln m3, z czego 72 mln do Wisły, a 32 mln do Odry.

JSW w 2023 r. miała zaś spuścić 14,5 mln m3 zasolonej wody.

łl/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej