Powódź z powodu stresu zwiększa ryzyko zawałów. Trzeba o tym pamiętać

- Takie kataklizmy jak powódź są powodem dużego stresu i problemów zdrowotnych. Mogą też być powodem udarów mózgu, ataków serca z powodu nadmiernego wydzielania hormonów stresowych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Jankowski kardiolog ze szpitala im. Orłowskiego w Warszawie.

2024-09-17, 20:00

Powódź z powodu stresu zwiększa ryzyko zawałów. Trzeba o tym pamiętać
Tak wyglądają zalane ulice Czechowic-Dziedzic we wtorek 17 września. . Foto: PAP/Michał Meissner

Jak wyjaśnił gość audycji, jeżeli hormonów stresowych jest za dużo i stres trwa długo, to widać negatywne konsekwencje zdrowotne. Osoby z terenów powodziowych często są nie zdiagnozowane na takie choroby jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie. U nich łatwiej dochodzi do złego funkcjonowania układu krwionośnego pod wpływem stresu.

- Na Tajwanie w 2015 roku, z powodu trzęsienia ziemi była ofiara z powodu zawału serca, podobne przypadki były na Filipinach także z powodu tej naturalnej katastrofy.  W czasie kataklizmów ryzyko zawału serca zwiększa się aż czterokrotnie, to są dokładne wyliczenia amerykańskich lekarzy - mówił prof. Jankowski.  


Posłuchaj

prof. Piotr Jankowski kardiolog gościem Polskiego Radia 24 (Samo zdrowie) 25:10
+
Dodaj do playlisty

 

Zwrócił też uwagę jaki dużym problemem w takich sytuacjach jest dostęp do szpitala z powodu kataklizmów i często pomoc przychodzi zbyt późno lub nie ma jak dotrzeć do chorego. Duża dawka stresu i nadmiernego ciśnienia zwiększają ryzyko wielu problemów zdrowotnych.

REKLAMA

-W takich przypadkach zagrożone są także osoby młode i zdrowe, samo ryzyko zwiększa: nieleczone nadciśnienie, palenie papierosów, zła dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, duży stopień cholesterolu w układzie krwionośnym. Każdy z nas może zwiększyć naszą odporność poprzez zdrowy tryb życia, regularne badanie i profilaktykę. W Polsce zaczyna się wręcz epidemia otyłości, a jeśli chodzi o dzieci to jesteśmy niechlubnym liderem w Europie. Podobny kataklizm za np. 20 lat dałoby jeszcze większe zagrożenie dla zdrowia Polaków z powodu tych złych nawyków - wyjaśniał prof. Piotr Jankowski. 


***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Piotr Jankowski, kardiolog
Godzina emisji: 19.33
Data emisji: 17.09.24


PR24/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej