Sprzątanie po powodzi. "Trzeba używać rękawic, butów gumowych i woderów"

- Osoby, które bardzo dużo działają na terenach powodziowych powinny rozważyć szczepionkę przeciw tężcowi - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Kania, zastępczyni rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej.

2024-09-29, 13:45

Sprzątanie po powodzi. "Trzeba używać rękawic, butów gumowych i woderów"
Trwają prace nad usunięciem zalegających na terenie miasta śmieci. Głuchołazy, 27.09.2024.Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Kolejny dzień mieszkańcy zalanych przez powódź terenów sprzątają mieszkania i piwnice. Wynoszą pokryte szlamem sprzęty, usuwają zanieczyszczenia z klatek schodowych, sklepów, podwórek.

Iwona Kania przypominała, że woda powodziowa oznacza duże zagrożenie epidemiologiczne. Zastępczyni rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej zaapelowała do osób sprzątających po powodzi o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac porządkowych. Jak podkreśliła, kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu, ponieważ znajdują się w niej zanieczyszczenia m.in. z uszkodzonych kanalizacji czy podmytych wysypisk śmieci.

- Trzeba używać rękawic, butów gumowych i woderów - podkreśliła rzeczniczka. Główny Inspektorat Sanitarny zarekomendował dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne na terenach dotkniętych powodzią. Iwona Kania dodała, że sam kontakt z wodą powodziową nie musi być wskazaniem do podania szczepionki. - Główny Inspektor Sanitarny nie widzi potrzeby szczepień przeciwko durowi brzusznemu - zaznaczyła i dodała, że szczepienia przeciw żółtaczce są rekomendowane u osób, u osób zagrożonych bądź takich, które nie były szczepione.

Posłuchaj

Iwona Kania o zachowania bezpieczeństwa podczas sprzątania po powodzi (Temat dnia) 17:04
+
Dodaj do playlisty

Główny inspektor sanitarny ostrzega również przed zatruciami pokarmowymi po spożyciu niezdatnej do tego wody. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie uszkodzonych zostało 75 wodociągów, dlatego mieszkańcy powinni upewnić się u lokalnych władz i sanepidów, czy wodę należy przegotować, czy powinni zaopatrzyć się w wodę butelkowaną. Nie wolno również spożywać jedzenia, które miało kontakt z wodą powodziową. Przed zakażeniami chroni również higiena, szczególnie częste mycie i dezynfekcja dłoni.

REKLAMA

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Iwona Kania, zastępczyni rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej
Data emisji: 29.09.2024
Godzina emisji: 9.36

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej