Zmiany w układach zbiorowych pracy. OPZZ: od rządowego projektu oczekiwaliśmy więcej
Projekt ustawy o układach zbiorowych pracy krytykują przedstawiciele związków zawodowych. - Oczekiwaliśmy więcej od tej propozycji. Strona rządowa chce, żeby układy były na czas określony, co w naszej ocenie może doprowadzić do zaburzenia ich funkcjonowania w wielu zakładach pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Śmigielski z OPZZ.
2024-10-20, 15:06
Układy zbiorowe pracy to rodzaj porozumień społecznych zawieranych w drodze rokowań pomiędzy pracodawcą lub pracodawcami a pracownikami, reprezentowanymi przez związki zawodowe. Tym ostatnim nie podoba się rządowa propozycja zmian przepisów.
- Spodziewaliśmy się wiele po tym projekcie. W Polsce od wielu lat obserwujemy zapaść negocjacji układowych. Liczba układów, zarówno zakładowych, jak i ponadzakładowych, jest bardzo niska. Dla mnie to nie jest prawdziwa rewolucja. Oczekiwaliśmy więcej. Zaproponowane rozwiązania, w naszej ocenie, nie idą w kierunku promocji rokowań zbiorowych. W wielu przypadkach może to nie doprowadzić do zwiększenia liczby układów zbiorowych pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Śmigielski.
Posłuchaj
Gościem audycji była także dr Barbara Godlewska-Bujok, przewodnicząca Rady Ochrony Pracy. Jak powiedziała, "w Polsce układami zbiorowymi objętych jest około 12-13 proc. pracowników".
- Ale brak popularności w tym zakresie wynika z kilku przyczyn. Z jednej strony wywodzą się one z samego prawa. Z drugiej - winna jest temu struktura związków zawodowych. Mamy rozbudowany sektor zakładowy. Dużo jest układów zakładowych, a znacznie mniej pozazakładowych - zaznaczyła dr Barbara Godlewska-Bujok.
REKLAMA
***
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Paweł Śmigielski (OPZZ) i dr Barbara Godlewska-Bujok (przewodnicząca Rady Ochrony Pracy)
Data emisji: 19.10.2024
Godzina emisji: 15.06
bartos
REKLAMA
Polecane
REKLAMA