Rak piersi. Badania priorytetem każdej kobiety

- Ryzyko zachorowania na raka piersi zależy od wielu czynników: genetyki, późnej ciąży, nadmiaru alkoholu i nadwagi zwłaszcza po menopauzie. Dlatego badanie piersi powinno być priorytetem każdej kobiety - mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Warszawie. 

2024-10-25, 20:00

Rak piersi. Badania priorytetem każdej kobiety
Skuteczność radioterapii przy leczeniu raka piersi zależy od stopnia zaawansowania choroby, co bezpośrednio wiąże się z profilaktyką badań. Foto: Mark_Kostich/shutterstock.com

Postęp technologiczny, rozwój genetyki a także zaawansowane badania laboratoryjne pozwoliły na wprowadzenie nowej klasyfikacji raka piersi. Jest ona zalecana przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej (ESMO), NCAA oraz krajowych konsultantów w dziedzinie ginekologii i onkologii. Warto o tym rozmawiać, bo zmienia to podejście do proponowanych obecnie terapii.

- Płeć jest tutaj najważniejszym czynnikiem, bo na raka piersi chorują głównie kobiety, aczkolwiek są zachorowania również wśród mężczyzn. One stanowią około 1 procent  wszystkich przypadków tej choroby. Bardzo ważnym czynnikiem jest także wiek, bo im starsze kobiety, tym częściej chorują na raka piersi, zwykle pomiędzy sześćdziesiątym a siedemdziesiątym piątym rokiem życia. Ale jednocześnie wraz z upływem lat pacjentek, wskaźniki zachorowania też zaczyna powoli spadać. Niewątpliwie są takie czynniki, na które nie mamy wpływu. Na przykład na uwarunkowanie genetyczne, na mutacje jak np. BRCA 1 czy BRCA 2, które prowadzą do raka piersi i raka jajników - mówiła Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Rak w rodzinie, czy to zwiększa ryzyko choroby ?  

Ekspertka wyjaśniła, że jeżeli wśród naszych braci, sióstr i rodziców, były przypadki chorób onkologicznych, wtedy może pojawić się ryzyko, że mamy w organizmie jakieś mutacje genetyczne, które moglibyśmy odziedziczyć po naszych przodkach i mamy większe ryzyko zachorowania np. na raka piersi. Dotyczy to szczególnie przypadków raka piersi u mężczyzn, bo ten nowotwór u nich jest niezwykle rzadki.

REKLAMA

- Czy to da się sprawdzić? Można to zrobić przez badania, zawsze możemy poprosić o skierowanie do poradni genetycznej. A wtedy taka poradnia genetyczna dokładnie zbada, jakie mamy  ryzyko związane z genetycznymi mutacjami. Powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na zachorowania na raka jajnika w naszej rodzinie. A także na przypadki zachorowania na raka prostaty u mężczyzn w młodym wieku. Bo oczywiście rak prostaty często występuje u mężczyzn, ale jeżeli w naszej rodzinie zapadają na niego mężczyźni poniżej pięćdziesiątego roku życia, to może to być uwarunkowane genetycznie – wyjaśniła Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Zmiana diety i stylu życia może pomóc

Ekspertka podkreśliła, że każdy z nas ma bezpośredni wpływ na swoje ryzyko zachorowania. Dotyczy to ograniczenia otyłości u kobiet, zwłaszcza u tych po menopauzie, bo nadmiar kilogramów sprzyja zachorowaniu na raka piersi. Drugim czynnikiem, który może zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby, jest ograniczenie spożywania alkoholu. Wypijanie regularnie jednego drinka dziennie też wpływa na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet. 

- W ciągu ostatnich powiedzmy 10 -20 lat, ogromnie wzrosła liczba przypadków raka piersi, co jest związane z różnymi czynnikami cywilizacyjnymi i stylem życia. Późny wiek urodzenia pierwszego dziecka, to jeden z takich czynników, które mogą prowadzić do raka piersi.  Dotyczy to wahania poziomu hormonów w cyklu miesiączkowym. Chodzi o kobiety, które wcześniej zaczęły miesiączkować i te które późno zakończyły te cykle i długo nie weszły w menopauzę, miały jedno dziecko, albo w ogóle były bezdzietne i nie karmiły piersią. Te kobiety mają zdecydowanie wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi – tłumaczyła Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.  

Im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa na wyleczenie

REKLAMA

Ekspertka przypomniała, że rak piersi, to najczęstsza choroba nowotworowa u kobiet w Polsce, a także na  świecie. Ale jeśli chodzi o liczbę osób, które umierają w Polsce z powodu tego nowotworu, to szacuje się, że rocznie dotyczy to około 6000 kobiet. We wszystkich krajach europejskich raczej obserwuje się zmniejszenie ryzyka zgonu kobiet, ale w Polsce ta liczba zgonów od lat nie spada. Co może wynikać także z niechęci Polek do robienia badań profilaktycznych. 

Ale im wcześniej wykryje się zmiany i podejmie się leczenie onkologiczne, tym większa są szanse że zakończy się powodzeniem. W Polsce na profilaktyczną mammografię, zgłasza się zaledwie 30 procent kobiet, a w krajach skandynawskich 80 procent. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w edukacji prozdrowotnej i zachęcaniu do regularnych badań piersi. 

REKLAMA

***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość: Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (onkolog) 
Data emisji: 25.10.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24/sw

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej