Śmierć policjanta podczas interwencji. "Kluczowe jest kontrolowanie emocji"
- Każdy młody człowiek, który spotyka się z zagrożeniem, reaguje. Jeden będzie się bronił, drugi uciekał. On miał przy sobie broń i z niej skorzystał. Dystans, umiejętność zarządzania emocjami kształtują się przez lata. To trzeba będzie w policji przywracać, całe szkolnictwo musi się przemodelować - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, wykładowca Collegium Civitas.
2024-11-26, 12:25
Do śmiertelnego w skutkach postrzelenia policjanta przez innego funkcjonariusza doszło na warszawskiej Pradze przy ul. Inżynierskiej. Dwa patrole policji interweniowały w sprawie uzbrojonego w maczetę mężczyzny. Jeden z policjantów użył broni służbowej, wskutek czego drugi funkcjonariusz został ranny w klatkę piersiową, w wyniku postrzału zmarł w szpitalu.
Piotr Caliński zaznaczył, że trzeba wstrzymać się z pełną oceną zdarzenia do czasu otrzymania szczegółowych informacji. - Mówimy o tragedii dwóch młodych ludzi, tego policjanta, który zginął, ale i tragedii tego, który strzelał. Chłopak, który ma 21 lat, został postawiony przed prokuratorem, usłyszał zarzuty, to jest naturalne, "dura lex, sed lex". To bardzo pozytywny sygnał świadczący o tym, jak policja bezkompromisowo i bez problemów zajmuje się poszukiwaniem obiektywnej wiedzy - podkreślał.
Ekspert wyjaśniał, że działanie w sytuacji silnego stresu wymaga specyficznych umiejętności. - To poziom emocji, który towarzyszył zapewne temu młodemu policjantowi, związany z nietuzinkową sytuacją, gdy pochylony nad zatrzymanym chłopak stara się wraz z kolegą zapiąć kajdanki i stwierdza, zapewne kątem oka, że ktoś się pojawia w okolicy i ma ułamek sekundy na podjęcie decyzji. Pierwsze, co się pojawia to kortyzol, a później adrenalina, wyrzut dodatkowej energii, bo "muszę się bronić". I chyba w takiej okoliczności padł ten nieszczęsny strzał. Patrząc na to prawniczo, jest to dla mnie klasyczne "działanie w błędzie", on źle ocenił okoliczności zdarzenia, bo miał na to ułamek sekundy - stwierdził Caliński.
Posłuchaj
Gość audycji zwracał uwagę na potrzebę zmian w szkoleniu policjantów. - Ważnym parametrem jest sylwetka psychiczna, zborność, brak zaburzeń, oraz przede wszystkim umiejętność kontrolowania swojego zachowania. Ten młody człowiek, pomimo ukończenia siedmiomiesięcznego kursu podstawowego, niedostatecznie kontrolował swoje emocje - dodał Caliński.
REKLAMA
Prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze śmiertelnym postrzeleniem policjanta - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Norbert Woliński. Funkcjonariusz, który użył broni w czasie sobotniej interwencji w Warszawie, został przesłuchany w charakterze podejrzanego.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Maciej Wolny
Gość: Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, wykładowca Collegium Civitas
Data emisji: 26.11.2024
Godzina emisji: 12.30
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA