Stan wojenny w Korei Płd. Były minister targnął się na życie
Były minister obrony Korei Południowej, Kim Jong Hjun przebywa w areszcie w związku ze swoim udziałem w ogłoszeniu stanu wojennego przez południowokoreańskiego prezydenta, Jun Suk Jeola. Polityk próbował odebrać sobie życie w celi - przekazała agencja Yonhap.
2024-12-11, 07:59
Wiadomość podał w środę komisarz generalny Koreańskiej Służby Więziennej Szin Jong He. Do próby samobójstwa byłego ministra obrony doszło tuż przed północą z wtorku na środę czasu lokalnego.
Korea Płd. Były minister próbował popełnić samobójstwo w celi
Według agencji Yonhap, były minister obrony przebywa w celi ochronnej od niedzieli. Jego stan obecnie jest stabilny.
Jest to też pierwszy raz od momentu ogłoszenia stanu wojennego, kiedy południowokoreańskie media państwowe poinformowały o wydarzeniach, które wstrząsnęły krajem oraz o dążeniach opozycji do impeachmentu prezydenta.
Koreańskie media pierwszy raz o stanie wojennym
"Szokujący incydent marionetkowego reżimu Jun Suk Jeola, nagle ogłaszającego dekret o stanie wojennym i bez wahania dzierżącego broń i noże swojej faszystowskiej dyktatury spowodował spustoszenie w całej Korei Południowej" - czytamy w przekazie Koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (KCNA).
REKLAMA
- Dziewiąta noc protestów w Tbilisi – starcia z policją i zatrzymania demonstrantów
- Unieważnione wybory w Rumunii. Obecny prezydent zostaje
Depesza KCNA szczegółowo opisuje ogłoszenie stanu wojennego, jego zniesienie sześć godzin później oraz odrzucenie wniosku o impeachment głowy państwa w Zgromadzeniu Narodowym w ubiegłą sobotę w związku z bojkotem ze strony deputowanych Partii Władzy Ludowej (PWL), z której wywodzi się prezydent.
Stan wojenny w Korei Płd. Fala aresztowań
Nakaz aresztowania ministra byłego rządu wydano we wtorek wieczorem. Polityk został zatrzymany pod zarzutem "istotnego" zaangażowania w zamachu stanu w związku z jego rolą w ogłoszeniu i wprowadzeniu w życie 3 grudnia stanu wojennego przez prezydenta kraju Jun Suk Jeola.
Media poinformowały również, że dwóch najwyższych funkcjonariuszy policji, komisarz generalny Narodowej Agencji Policji, Czo Dzi Ho i szef metropolitalnej agencji policji w stolicy Seulu, Kim Bong Sik, zostali zatrzymani w celu przeprowadzenia dochodzenia w sprawie ich roli w egzekwowaniu dekretu prezydenta Juna o wprowadzeniu stanu wojennego. Obaj zostali we wtorek objęci zakazem opuszczania kraju.
REKLAMA
Nalot na kancelarię prezydenta
W ramach tego śledztwa policja dokonała również nalotu na kancelarię prezydenta i komendę główną policji. Funkcjonariusze weszli także do biur policji metropolitalnej w Seulu i gwardii policyjnej Zgromadzenia Narodowego. Według agencji Yonhap Jun nie był w budynku kancelarii, gdy przybyli tam śledczy. Jun nie był widziany publicznie od soboty, kiedy w orędziu przeprosił za swoje decyzje.
- W Seulu aż się gotuje. Profesor z Tokio o tym, co to dla nas oznacza i co czeka Koreę
- Mieszkańcy przerażeni chaosem w Korei Południowej. "To było jak oglądanie filmu"
- Polityczne trzęsienie ziemi w Seulu. W tle słabnąca pozycja prezydenta?
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wu Won Szik poinformował o podjęciu decyzji o wszczęciu parlamentarnego dochodzenie w sprawie stanu wojennego, wzywając do szybkiego utworzenia specjalnej komisji. W jego ocenie takie działanie jest konieczne, aby uzyskać "publiczne zeznania" od głowy państwa.
Impeachment dojdzie do skutku?
Główna partia opozycyjna planuje przeprowadzić drugie głosowanie w sprawie postawienia Juna w stan oskarżenia w parlamencie w sobotę (wniosek w tej sprawie ma przedłożyć w środę). Agencja Reutera zwraca uwagę, że członkowie prezydenckiej PWL są skłonni tym razem zagłosować za jego impeachmentem.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeśli pojawiają się myśli samobójcze, natychmiastową pomoc uzyskamy pod jednym z bezpłatnych numerów pomocowych. Są to:
REKLAMA
- Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-702-222
- Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123
- Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
- Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12
- Fundacja NAGLE SAMI, bezpłatny Telefon Wsparcia dla osób w żałobie: 800-108-108, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00 do 20.00.
- "Tumbolinia" Funduszu Dzieci Osieroconych "Tumbo Pomaga" dla dzieci i młodzieży w żałobie lub smutku: 800-111-123. Działa w poniedziałki i piątki w godz. 8.00-13.00 oraz wtorki-czwartki w godz. 12.00-18.00
Z kolei serwis www.zwjr.pl prowadzi ogólnopolską, bezpłatną i anonimową pomoc dla osób w kryzysie samobójczym, bliskich, którzy chcą pomóc, oraz dla osób w żałobie.
Jeżeli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, należy natychmiast zadzwonić na policję pod numerem 112 lub udać się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej.
Źródła: PAP/Reuters/KCNA/Yonhap/hjzrmb
REKLAMA
REKLAMA