Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany? Zdania ekspertów podzielone
- Należy sobie zadać pytanie, dlaczego blisko trzydzieści państw europejskich zrównało już wiek emerytalny, bądź jest w procesie jego zrównywania. Uważam, że Polska popełnia błąd. Nie jest w interesie kobiet zachowanie dotychczasowego wieku emerytalnego, choć proces zmian powinien być powolny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jeremi Mordasewicz, który dyskutował z Wiesławą Taranowską.
2024-12-14, 20:45
W przestrzeni medialnej coraz częściej pojawiają się informacje, jakoby wiek emerytalny kobiet w Polsce miał być podwyższony o 5 lat i w ten sposób zrównany z wiekiem emerytalnym mężczyzn. Argumentem za tym rozwiązaniem jest to, że kobiety mają niższe emerytury, ponieważ krócej pracują. Co więcej, różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn występuje w bardzo niewielu europejskich państwach.
Jednak w Polsce nie ma szerokiej akceptacji społecznej na podwyższenia wieku emerytalnego w ogóle, w tym kobiet. Związki zawodowe mówią wręcz o ryzyku dla władzy, która takie rozwiązanie by wprowadziła. Pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, ale wielu wskazuje na brak rąk do pracy związany ze starzeniem się społeczeństwa i chęć zatrudniania seniorek.
Posłuchaj
Wiesława Taranowska zwracała uwagę, że próba podwyższenia wieku emerytalnego już miał miejsce i źle skończyła się dla ówczesnego rządu. - Sytuacja jest bardzo złożona. Emerytury kobiet rzeczywiście są niższe, ale tylko dlatego, że wychowywały one dzieci, że zostawały w domu. Może najpierw należałoby się głęboko zastanowić nad tym, dlaczego tak się dzieje. Rzeczywiście niższe pensje kobiet, mniej zarabiających od mężczyzn na tych samych stanowiskach spowodowały, że mamy mniejszy zebrany kapitał (…). Jest tu ogromna rola państwa, by uświadamiać społeczeństwo, nie tylko kobiety, by każdą pracę oskładkować. Wprowadzenie pieniądza do systemu skutkuje wyższą emeryturą - stwierdziła.
Przy utrzymaniu obecnego wieku emerytalnego do 2035 roku z polskiego rynku pracy odejdzie 3,8 miliona pracowników - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.
Równocześnie prognozowany napływ nowych roczników wyniesie tylko 1,7 miliona osób. Ubytek około 2,1 miliona pracowników szczególnie mocno dotknie między innymi edukację i ochronę zdrowia, a także przemysł.
Ze strony Polskiego Instytutu Ekonomicznego płynie kilka rekomendacji. To m.in. aktywizacja osób biernych zawodowo, imigracja, automatyzacja i robotyzacja. Potencjalnym sposobem złagodzenia problemu mogłoby też być zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na poziomie 65 lat.
***
REKLAMA
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Wiesława Taranowska i Jeremi Mordasewicz z Rady Dialogu Społecznego
Data emisji: 14.12.2024
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka
Polecane
REKLAMA