Syria wraca do normalności? "Nie jest to takie jednoznaczne"

W stolicy Syrii, Damaszku we wtorek zostanie przywrócona działalność międzynarodowego lotniska. Szef syryjskiej agencji transportu lotniczego, zapewnił, że kraj szykuje się do "przyjmowania lotów z całego świata". Tymczasowy rząd Syrii zapowiedział też 400 proc. podwyżki dla pracowników sektora publicznego. Czy to oznacza, że życie w Syrii powoli wraca do normalności? O sytuacji w tym kraju mówił dr Jakub Gajda (iranista, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego).

2025-01-06, 21:30

Syria wraca do normalności? "Nie jest to takie jednoznaczne"
Syria: lotnisko w Damaszku wznawia loty międzynarodowe. Foto: PAP/EPA/BILAL AL HAMMOUD

Zdaniem dr. Jakuba Gajdy, takie ruchy syryjskich władz mogą z jednej strony świadczyć o tym, że zmiany idą w dobrym kierunku, ale nie jest to takie jednoznaczne. - Z drugiej strony mówi się, że nowe władze mają zamiar zreformować program w szkołach, dołożyć dużo przedmiotów związanych z wychowanie w duchu islamu i oczywiście to są kwestie, które - szczególnie na zachodzie - będą budziły kontrowersje - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj

Dr Jakub Gajda o sytuacji w Syrii po obaleniu reżimu Asada (Świat w powiększeniu) 27:55
+
Dodaj do playlisty

Dr Gajda tłumaczył, że "trzeba patrzeć skąd wywodzą się te nowe władze". - My nie wiemy dziś, czy ta nowa Syria będzie bezpiecznym domem dla wszystkich. Takie są postulaty przede wszystkim europejskich przywódców, np. Niemiec i Francji. Nie wiemy, czy wróci tu kwestia związana z ideologią, czyli z dżihadyzmem, który będzie naciskał na to, aby Syria podążała tylko jedną "słuszną" drogą - podkreślił ekspert.

Ministrowie Francji i Niemiec w Syrii

Syryjscy rebelianci pod przewodnictwem islamistycznej organizacji Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) ogłosili 8 grudnia obalenie reżimu Asada, który przez ostatnie lata utrzymywał się u władzy w dużej mierze dzięki pomocy Rosji i Iranu. Asad zbiegł do Rosji, gdzie wraz z rodziną otrzymał azyl.

Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec, Jean Noel Barrot i Annalena Baerbock, złożyli 3 stycznia wizytę w stolicy Syrii, Damaszku, gdzie spotkali się z nowym syryjskim przywódcą Ahmedem al-Szarą. Była to pierwsza wizyta ministrów spraw zagranicznych państw zachodnich w Syrii po odsunięciu od władzy Asada. Wcześniej, 30 grudnia ubiegłego roku, w syryjskiej stolicy gościł minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha.

REKLAMA

W audycji była rozmowa także o politycznym trzęsieniu ziemi w KanadziePremier tego kraju Justin Trudeau ogłosił w poniedziałek, że ustąpi ze stanowiska szefa partii i tym samym przestanie być premierem. Będzie pełnić jednak swoje funkcje do czasu wyboru swojego następcy. Na prawie trzy miesiące zostały zawieszone prace parlamentu.

Czytaj także:

***

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadzącyMichał Strzałkowski
Gość: Dr Jakub Gajda (iranista, Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego), Krystyna Piotrowska (założycielka Radia Polonia Toronto), Paweł Markiewicz (PISM)
Data emisji: 6.01.2025
Godzina emisji: 20.30

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej