Rosja zgodzi się na rozejm? Ekspert: nie ma w tym momencie presji

Dr Andrzej Szabaciuk uważa, że Rosja może nie przystać na całkowite zawieszenie broni w wojnie z Ukrainą, na które z kolei gotowy jest Kijów. - Rosja nie ma w tym momencie żadnej presji, żeby decydować się na takie działania - powiedział w audycji "Świat 24" w Polskim Radiu 24. Ekspert wskazał tu na rolę Chin, które wspierają militarnie Moskwę, co pozwala jej prowadzić długą wojnę.

2025-05-10, 15:30

Rosja zgodzi się na rozejm? Ekspert: nie ma w tym momencie presji
Wśród uczestników tzw. koalicji chętnych są przywódcy Ukrainy, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Foto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POO

Propozycja rozejmu. Co zrobi Rosja?

Od poniedziałku na Ukrainie ma obowiązywać 30 dniowe, bezwarunkowe i całkowite zawieszenie broni. Zapowiedzieli to w Kijowie uczestnicy tzw. koalicji chętnych - przywódcy Ukrainy, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Donald Tusk, Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim. W spotkaniu w Kijowie uczestniczyli też online prezydent USA oraz przywódcy 30 innych krajów. Zapowiedziano, że jeśli Rosja nie włączy się w proces pokojowy, może spodziewać się odpowiedzi.

Posłuchaj

Propozycja rozejmu w wojnie w Ukrainie. Dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski i Instytut Europy Środkowej) gościem Michała Strzałkowskiego (Świat 24) 15:09
+
Dodaj do playlisty

Dr Andrzej Szabaciuk uważa, że Rosja może nie przystać na propozycję rozejmu, bo - jak przypomniał - Kreml domaga się przede wszystkim wstrzymania dostaw zachodniej broni do Ukrainy. Podkreślił, że "Rosja nie ma w tym momencie żadnej presji, żeby decydować się na takie działania".

Próba budowania nowego ładu

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał na obecność przywódcy Chin Xi Jinpinga na paradzie w Moskwie. - To też może świadczyć o tym, że jednak Chiny bardziej otwarcie będą wspierały Federację Rosyjską w tym konflikcie. To też niestety rysuje taki pesymistyczny obraz tej wojny, że to nie jest starcie tylko i wyłącznie Rosji z Ukrainą. To jest próba budowania nowego ładu międzynarodowego, którego celem jest przede wszystkim złamanie dominacji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - stwierdził dr Szabaciuk. Dodał, że spowodowanie zmiany stanowiska Rosji będzie wymagało "solidarnych działań ze strony Unii Europejskiej i USA". - W innym przypadku po prostu bardzo trudno będzie przekonać, czy zmusić Rosję, ewentualnie także Chiny, do zmiany swojej polityki wobec Ukrainy - ocenił.

REKLAMA

Wsparcie Chin pozwala na długą wojnę

Dr Szabaciuk uważa, że "w toku długich, wielotygodniowych negocjacji, pewien obraz polityki Rosji stał się bardziej klarowny dla Amerykanów". - Oni widzę teraz, że Rosji nie zależy na pokoju. Celem Rosji jest po prostu podporządkowanie sobie Ukrainy i czy to zajmie jej miesiąc czy pięć lat, to nie jest istotne. I z tego punktu widzenia jedyną możliwością zmiany polityki Rosji jest wywarcie na niej presji. Tylko pytanie jest takie, czy bez pomocy takich mocarstw jak np. Chiny czy Stany Zjednoczone, jest to w ogóle możliwe? Bo to, że Rosja jest w stanie prowadzić tę wojnę przez tak długi czas w dużej mierze wynika właśnie z tego, że Chiny po cichu jednak ją wspierają - podkreślił.

***

AudycjaŚwiat 24
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: dr Andrzej Szabaciuk (Katolicki Uniwersytet Lubelski i Instytut Europy Środkowej )
Data emisji: 10.05.2025
Godzina emisji: 13.37

Źródło: Polskie Radio 24/paw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej