Manewry wojskowe Tajwanu. Największe w historii
- Dzisiaj wydaje się że ani Tajwanowi, ani Pekinowi, ani Stanom Zjednoczonym, które są kluczowe, ten konflikt nie jest potrzebny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert odniósł się do relacji Tajwanu z Chinami i największych w historii manewrów wojskowych, które prowadzi tajwańska armia.
2025-07-09, 18:00
Tajwan rozpoczął manewry
Na Tajwanie rozpoczęły się największe w historii manewry. To odpowiedź na rosnące zagrożenie chińską inwazją. Część tegorocznych ćwiczeń skupi się na chińskiej taktyce "szarej strefy" - działaniach, które nie są otwartym konfliktem.
Posłuchaj
Choć manewry rozpoczęły się od symulowanego ataku na tajwańskie centra dowodzenia, to ich dużym komponentem będzie przeciwdziałanie taktyce "szarej strefy". Chińska armia ćwiczyła wcześniej na wodach wokół Tajwanu scenariusz całkowitej blokady wyspy. Taka wersja konfliktu miałaby zmusić - zależny w wielu dziedzinach od dostaw zewnętrznych - Tajwan, do złożenia broni.
- Uważam, że te ćwiczenia i skala tych ćwiczeń jest bardziej na potrzeby wewnętrzne. Chodzi o to, żeby pokazać - i to podkreśla prezydent Lai Ching-te - tą jedność Tajwanu. On podkreśla ten element jedności Tajwanu, odpowiedzialności obywateli, bezpieczeństwa narodowego, spójności - mówił w Polski Radiu 24 dr Jakub Zajączkowski.
"Nikomu konflikt nie jest potrzebny"
W jego ocenie "jest tutaj dużo więcej retoryki niż rzeczywistego potwierdzenia zagrożenia ze strony Chin". - Dzisiaj wydaje się że ani Tajwanowi, ani Pekinowi, ani Stanom Zjednoczonym, które są kluczowe, ten konflikt nie jest potrzebny - podkreślił. Ekspert w tym kontekście zwrócił uwagę na kwestię współzależności ekonomicznych miedzy Chinami a USA. - Wojny handlowe między USA i Chinami pokazały, że w dłuższej perspektywie nie jest to korzystne dla obydwu stron - powiedział.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "te ćwiczenia mają oprócz celów wewnętrznych, pokazać także mieszkańcom sprawczość Tajwanu". - Że w tym trójkącie Waszyngton-Pekin-Tajpei także liczy się Tajwan - stwierdził.
Manewry potrwają 10 dni. Pod koniec ćwiczeń wojskowych równolegle będą prowadzone ćwiczenia obrony cywilnej. Na Tajwanie zawyją syreny. Sprawdzane ma być przygotowanie do szybkiej masowej ewakuacji.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Jakub Kukla
Goście: dr Jakub Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 09.07.2025
Godzina emisji: 15.18
Źródła: Polskie Radio 24/paw