Rewolucja na lekcjach WF od 1 września. Ćwiczenia jak do wojska i policji
Od 1 września 2025 r. wchodzi w życie nowa podstawa programowa wychowania fizycznego - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zmiany obejmą wszystkie poziomy edukacji: od klas I–III szkoły podstawowej po szkoły policealne.
2025-07-22, 18:38
Rozporządzenia MEN ws. podstawy programowej z WF-u. "Więcej ruchu, mniej presji"
Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Jakie zmiany wprowadził resort? Jednym z głównych założeń jest to, aby na lekcjach WF-u było "więcej ruchu, a mniej presji". Nowa podstawa stawia na rozwój podstawowych umiejętności ruchowych i zachęcanie uczniów do aktywności fizycznej przez całe życie. Według MEN nie chodzi tylko o ocenianie sprawności, ale o budowanie motywacji, nawyków oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę.
Testy sprawnościowe będą przeprowadzane już w klasach I-III. Dotąd były obowiązkowe tylko w starszych klasach. Treści nauczania dla uczniów z klas IV-VIII są teraz lepiej powiązane z konkretnymi umiejętnościami. Każdy dział ma pytanie wiodące, a wymagania dotyczą zarówno wiedzy, jak i praktyki. Nauczyciele mogą też łatwiej łączyć treści WF z innymi.
W klasach VII-VIII wprowadzony zostanie dodatkowy moduł z ćwiczeniami inspirowanymi testami sprawnościowymi stosowanymi m.in. w rekrutacji do służb mundurowych, takich jak wojsko czy policja. Udział w tych zajęciach będzie dobrowolny. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych moduł ten stanie się obowiązkowym elementem programu.
MEN ponadto chce postawić na "nowoczesne i równościowe podejście". W dokumencie znalazły się założenia takie jak:
- równość dostępu - WF ma być dostępny dla wszystkich uczniów, niezależnie od możliwości;
- aktywność na świeżym powietrzu - promowanie ruchu w terenie i postaw proekologicznych;
- technologie - świadome korzystanie z narzędzi cyfrowych wspierających zdrowie i rozwój fizyczny.
Przed nowym rokiem szkolnym na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej pojawi się komentarz metodyczny, który pomoże nauczycielom wdrożyć nowe zasady.
Czytaj także:
- Koniec z ocenami i 45-minutowymi lekcjami. Oto efekty
- Rewolucja w przedszkolach według MEN. Wybuchła burza, jest petycja
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP