Ekonomiści o porozumieniu atomowym z Iranem
Jest porozumienie między sześcioma mocarstwami a Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Goście Pulsu Gospodarki zastanawiali się, jak wypracowany kompromis wpłynie na globalne rynki i ekonomię.
2015-07-14, 12:04
Posłuchaj
Porozumienie liczy sobie sto stron i na jego mocy inspektorzy ONZ będą mogli wnioskować o dostęp do irańskich instalacji wojskowych. Zostanie zniesione także embargo na irańską ropę. Zdaniem Pawła Majtkowskiego z Centrum Finansów Aviva kompromis to dobra wiadomość zarówno politycznie, jak i ekonomicznie.
– To dobry krok w kierunku światowego pokoju, ale odczują to także nasze portfele. Ropa z Iranu będzie płynąć na rynek i obniży ceny surowca na świecie, co przeniesie się na ceny paliw. Będzie to także oddziaływać na polityczną sytuację w Rosji – mówił analityk.
– Inne kraje Bliskiego Wschodu także pompują rekordową ilość ropy. W Stanach obserwujemy również przemianę, gdzie węgiel nie będzie już głównym surowcem energetycznym, co także znajdzie odzwierciedlenie w cenach paliw – dodał Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Natomiast Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion zwrócił uwagę, że porozumienie odnośnie irańskiego programu nuklearnego nie wpłynie na prognozy inflacji NBP.
REKLAMA
– Baza do liczenia inflacji z tego roku będzie bardzo niska, co spowoduje jej wzrost. W wyliczeniach pojawia się także wzrost gospodarczy, co również przełoży się na rosnącą inflację – powiedział ekspert.
W Pulsie Gospodarki także m.in. o sytuacji w Grecji, prognozach polskiego wzrostu gospodarczego i akcji „Weź paragon”.
Zapraszamy na audycję Krzysztofa Rzymana.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA
REKLAMA