more_horiz

Kiedy Polska otrzyma środki z KPO? Truskawa: szybką wypłatę uniemożliwiają kwestie formalne

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 19:05
- Wypłata pierwszych funduszy w ramach polskiego KPO może nastąpić pod koniec bieżącego roku lub na początku przyszłego. Niestety rozmaite formalne rzeczy uniemożliwiają wypłatę tych środków wcześniej - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). Gościem audycji był także Piotr Kusznieruk (trybuna.info).
Tomasz Truskawa: szybką wypłatę środków z polskiego KPO uniemożliwiają kwestie formalne
Tomasz Truskawa: szybką wypłatę środków z polskiego KPO uniemożliwiają kwestie formalneFoto: PR24/TB

Jak potwierdził unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni, jest zgoda w Unii Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy. Decyzja ta została podjęta przez ministrów finansów krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wszystkie kraje były za, z wyjątkiem Holandii, która wstrzymała się od głosu.

Zapytany o to, kiedy Polska może spodziewać się wypłaty pierwszych funduszy, Tomasz Truskawa odpowiedział, że - tak, jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki wraz z innymi członkami rządu - może to nastąpić pod koniec bieżącego roku lub na początku przyszłego roku. - Niestety rozmaite formalne rzeczy uniemożliwiają wypłatę tych środków wcześniej - dodał.

Zwrócił także uwagę na to, że bardzo często mówiąc o KPO, zapomina się, że są to fundusze przeznaczone na cele zaakceptowane przez Unię Europejską. - To nie jest tak, że możemy to wydać na cokolwiek, tylko możemy to przeznaczyć jedynie na te cele, które znalazły uznanie w oczach Unii Europejskiej - wskazał.

Zgoda KE ws. polskiego KPO

Z kolei Piotr Kusznieruk przypomniał, że dokończenie reformy sądownictwa jest jednym z warunków uzyskania funduszy z KPO. - Unia Europejska podejmując pozytywną decyzję o przyznaniu nam środków nie chciała czekać aż ta reforma się skończy i rząd PiS dogada się z ministrem Ziobro, tylko to zatwierdzenie nastąpiło wcześniej - powiedział.

Natomiast odnosząc się do kwestii formalnych wskazał, że "jeżeli reforma będzie wystarczająca i Unia Europejska uzna, że nie są to działania pozorne, to środki powinny zostać przyznane wcześniej".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
43:34 PR24_mp3 2022_06_17-18-05-31.mp3 Tomasz Truskawa: szybką wypłatę środków z polskiego KPO uniemożliwiają kwestie formalne ("Debata dnia"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Piotr Kusznieruk (trybuna.info), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 18.05

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także