more_horiz

Fundusze z polityki spójności UE trafią do Polski. Bogdan Rzońca: duży sukces naszego rządu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 19:30
Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Umowy Partnerstwa. Oznacza to pozyskanie środków unijnych w perspektywie lat 2021-2027. O funduszach dla Polski z UE mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

Szef rządu Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z komisarz Unii Europejskiej do spraw spójności i reform Elisą Ferreirą.

Na konferencji prasowej w KPRM premier wskazał, że Polska jest największym beneficjentem środków z unijnej polityki spójności i w obecnej perspektywie finansowej otrzyma z niej ponad 76 mld euro. - Dobrnęliśmy do końca negocjacji z Komisją Europejską ws. Umowy Partnerstwa - powiedział.

"Potrzebujemy środków na dalszą pomoc uchodźcom"

Bogdan Rzońca podkreślił, że pozyskanie środków z planu spójności to duży sukces polskiego rządu. - Chodzi o wieloletnie ramy finansowe, fundusz spójności to 76 mld euro, które trafi do Polski. Jesteśmy na dobrej drodze, by podjąć te środki w latach 2021-2027, to pieniądze m.in. na transformację energetyczną, rozwój obszarów wiejskich, transport i cyfryzację - zaznaczył.

Europoseł komentował również informację, że KE zatwierdziła program polskiej pomocy publicznej na kwotę 1,2 mld euro dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę. - Skandalem jest to, że ciągle nie możemy się doczekać odpowiedzi na pytanie premiera Morawieckiego z kwietnia tego roku, gdy zgłosił w KE, że potrzebujemy na pomoc dla Ukraińców ok. 3 mld euro - zaznaczył.

- Polska zrobiła dobrze, że pomaga uchodźcom, ale ekonomia jest ekonomią i samymi zachwytami nad nami nie będziemy żyć, potrzebny jest nam zwrot tych pieniędzy, wierzę, że sytuacja dojrzeje, by nam je oddano, podobnie jak środki z KPO - dodał.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji zwrócił uwagę, że może być potrzebna składka państw członkowskich na fundusze służące odbudowie Ukrainy. - Komisarze unijni mówią, że nadzwyczajnych środków w wysokości 9 mld euro UE nie ma, być może KE zaciągnie nową pożyczkę, gwarantowaną przez 27 krajów wspólnoty - dodał i zauważył, że potrzebna jest specjalna debata nad stanem finansów UE, spłata zaciągniętych zobowiązań ma nastąpić już od stycznia 2027 roku.

Zobacz także:

Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała, że Umowa Partnerstwa oznacza około 2 tys. euro dla każdego obywatela Polski. Podkreśliła, że fundusze będą wspierały Polskę cyfrową. Dodatkowe półtora miliona gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w postaci szybkiego internetu do 2027 roku.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Bogdan Rzońca

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 17.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także