more_horiz

Zbigniew Kuźmiuk: pomysły żeby skończyć z węglem do roku 2030 są skrajnie nieodpowiedzialne

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 14:00
- Skoro bogate Niemcy stawiają na energię z węglą, tę brudniejszą bo z węgla brunatnego, to dlaczego biedniejsza Polska, ma z tego nie korzystać – przekonywał w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk (Prawo i Sprawiedliwość).
Audio
  • 16.05.2019 Gość PR24: Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, kandydat PiS do PE

Polska zajmuje 21. miejsce na światowej liście największych emitentów CO2. Problem w tym, że emisje CO2 zamiast spadać - ciągle rosną, a odwrócenie tego trendu będzie trudne. Emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych spadły w ubiegłym roku o 2,5 proc. w UE - podał Eurostat. Nie we wszystkich państwach można było obserwować taki trend. Na Łotwie przyrost był największy: 8,5-proc., w Polsce odnotowano wzrost o 3,5 proc. Najwięcej CO2 nadal emitują jednak Niemcy.

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł, kandydat do PE, na wstępie rozmowy przypomniał, że "niska emisja CO2 nie ma nic wspólnego ze smogiem". - Jestem za tym, żebyśmy oddychali w Polsce zdrowym powietrzem, ale ważne są też racje ekonomiczne - powiedział.

Zauważył, że pomysły politycznych oponentów partii rządzącej, m.in. PO i Wiosny Biedronia dotyczące dekarbonizacji są "skrajnie nieodpowiedzialne". Gdyby doszło do ich realizacji, zagrożone byłoby bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- Skoro bogate Niemcy stawiają na energię z węglą, tę brudniejszą bo z węgla brunatnego, to dlaczego biedniejsza Polska, ma z tego nie korzystać - pytała polityk PiS, który wyjaśniał w trakcie audycji, skąd biorą się problemy Polski z wypełnianiem limitów na emisje CO2. Mówił o niekorzystnych decyzjach w zw. z pakietem klimatycznym, najpierw Donalda Tuska, a następnie Ewy Kopacz.

W audycji także m.in. o znaczeniu źródeł dywersyfikacji w energetyce oraz istocie pracy w Parlamencie Europejskim.

Rozmawiał Antoni Trzmiel

PR24/tb

____________________ 

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 13.33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem