more_horiz

Kongres 590. Buda: nie patrzmy na gospodarkę z nostalgią, szukajmy swojej szansy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 15:03
Nie powinniśmy się ścigać z Niemcami, czy wyprodukujemy więcej volkswagenów, tylko znaleźć coś, co jest nowego i konkurować na równych zasadach. (...) To samo dotyczy stoczni. Dzisiaj budujemy całą branżę offshorową. I to jest wielka szansa np. dla stoczni, które budowałyby elementy, które by się do tego nadawały, żeby te wszystkie komponenty, czy jakaś ich część była polska. I tu możemy zbudować się jako potęga - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Tegoroczna edycja Kongresu 590 toczyła się przede wszystkim wokół Trójmorza i wyzwań dla naszego regionu. W rozmowie z Polskim Radiem 24 o szansach gospodarczych dla naszego kraju w zmieniających się okolicznościach mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Kongres 590. Buda: musimy szukać swojej szansy

Gość PR24 odniósł się do problemu przedstawionego przez prowadzącego audycję Adriana Klarenbacha, który zauważył, że kiedyś polski przemysł stoczniowy był chlubą naszego kraju, dziś zaś polskie gazowce Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka budowane są w Korei, a pływać mają pod francuską banderą.

My nie możemy do gospodarki podchodzić z nostalgią i mówić, że jak kiedyś coś się udawało i byliśmy siłą, to jest szansa na odbudowę tego. Wiele ekip próbowało. Ja uważam, że jest taka dynamika, że my powinniśmy szukać swojej szansy - mówił Waldemar Buda.

Na uwagę, że 90 proc. towarów jest dziś wysyłane drogą morską, a zatem przemysł morski z pewnością jest szansą, minister stwierdził, że zmienia się w tej kwestii podejście, bo tzw. ślad węglowy transportu morskiego jest znacznie większy od np. śladu węglowego transportu kolejowego, a to już niebawem będzie odgrywać ogromną rolę, także w cenie transportu.

"Powinniśmy być mądrzejsi"

- Chodzi o to, że my dzisiaj powinniśmy być mądrzejsi. Znaczy nie powinniśmy się ścigać z Niemcami, czy wyprodukujemy więcej volkswagenów, tylko jakiejś naszej marki, tylko znaleźć coś, co jest nowego i zakonkurować na równych zasadach. Tam jest kumulacja kapitału, z którym nigdy nie wygramy, trzeba zrobić coś innego. I to samo mówię w kontekście stoczni - podkreślił Waldemar Buda.

- Dzisiaj budujemy całą branżę offshorową. I to jest wielka szansa np. dla stoczni, które budowałyby elementy, które by się do tego nadawały, żeby te wszystkie komponenty, czy jakaś ich część była polska. I tu możemy zbudować się jako potęga, a nie ścigać się w dziedzinach, w których wszyscy wyrośli już po dwa metry i są szybcy jak mistrzowie świata - wyjaśnił minister.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:02 PR24_mp3 2022_06_22-23-07-46_Buda.mp3 Waldemar Buda o gospodarce, rozwoju i technologii ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 23.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem