more_horiz

Zbliża się bitwa o Chersoń? Jan Piekło: to dla Ukrainy kwestia być albo nie być

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 14:58
- Wygląda na to, że rzeczywiście może tam dojść w tej chwili do najważniejszej właściwie bitwy tej wojny, czyli bitwy o kontrolowanie Chersonia i właściwie tego rejonu wybrzeża Morza Czarnego, który jest dla Ukraińców kluczowy do tego, żeby Ukraina mogła istnieć jako państwo - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło.
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR/JW

Ukrainy dochodzą do nas sprzeczne informacje. Jeszcze niedawno mówiło się o ofensywie Rosji w obwodzie donieckim, która spowodowała osłabienie sił rosyjskich na południu Ukrainy, co zaś stało się okazją do ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim i próby odbicia Chersonia. Teraz słyszymy z kolei, że Rosjanie przerzucają swoje siły na południe, co powoduje zwolnienie ofensywy w Donbasie. W międzyczasie pojawiały się jeszcze informacje o "pauzie operacyjnej", która jednak nie do końca wiadomo na czym miała polegać i ile trwać. W Polskim Radiu 24 o rosyjskiej inwazji na Ukrainę mówił Jan Piekło.

Wojna na Ukrainie. Piekło: pozycja Rosji jest cienka

Gość PR24 stwierdził, że on sam tyle wie o przebiegu działań wojennych za naszą wschodnią granicą, ile przeczyta i usłyszy ze strony ekspertów. Jak wyjaśnił, z opinii tych wynika, że "pozycja Rosji jest w tej chwili cienka".

- Ostatnio wyleciał tam w powietrze pociąg z amunicją i doszło do paniki wśród wojsk rosyjskich - tam na terenie Chersonia. Wygląda na to, że to nie był nawet atak artylerii ukraińskiej, tylko że to był błąd w sztuce wojennej popełniony przez Rosjan. Doszło do samozapłonu amunicji - mówił Jan Piekło.

Zbliża się bitwa o Chersoń?

- Wygląda na to, że rzeczywiście może tam dojść w tej chwili do najważniejszej właściwie bitwy tej wojny, czyli bitwy o kontrolowanie Chersonia i właściwie tego rejonu wybrzeża Morza Czarnego, który jest dla Ukraińców kluczowy do tego, żeby Ukraina mogła istnieć jako państwo z dostępem do morza (...). To jest kwestia być albo nie być Ukrainy i zdaje się, że Ukraińcy są do tego przygotowani i są równocześnie dość mocno zdeterminowani - ocenił b. ambasador.

Gość audycji podkreślił, że ukraiński wywiad już podaje informacje, z których wynika, że wyrzutnie HIMARS otrzymane przez Ukrainę od USA, zmieniły obraz tej wojny.

- Zaopatrzenie rosyjskie zmuszone zostało do tego, żeby przenieść się dalej od linii frontu, bo jest zagrożenie atakami HIMARS-ów, w związku z tym wydłuża się proces dostarczania amunicji, wydłuża się cała logistyka rosyjska - wyjaśnił.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:16 PR24_mp3 2022_08_03-13-08-13_Piekło.mp3 Jan Piekło o wojnie na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Jan Piekło (b. ambasador RP w Kijowie)
Data emisji: 03.08.2022
Godzina emisji: 13.09

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także