more_horiz

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prof. Madajczyk: Francja, Niemcy i Polska tworzą oś Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 22:22
 - Władimir Putin niejako zmusił nas do refleksji, że takie gremia są Europie potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Berlinie podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Berlinie podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Berlinie podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem ScholzemFoto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Ostatnie spotkanie w tym formacie odbyło się w 2011 roku. - Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny - to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność. Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem. Musimy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Musimy pokazać, że nie da się nas złamać i w moim przekonaniu musimy również pokazać, że się nie cofamy. Że to nie jest tak, że ustąpimy i zostawimy kogoś tylko dlatego, że będziemy się obawiali, że może się nam nie udać uzyskać pokoju - mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 już sam fakt, że doszło do tego spotkania jest dobrym sygnałem. - Francja, Niemcy i Polska tworzą oś Europy. Ważne jest, żeby w kluczowych zagadnieniach polityki tych państw były konsultowane. Początkowo te spotkania odbywały się regularnie. Władimir Putin niejako zmusił nas do refleksji, że takie gremia są Europie potrzebne. Europa potrzebuje stałych konsultacji - powiedział prof. Piotr Madajczyk. 

Politolog stwierdził, że po spotkaniu nie należy jednak spodziewać się konkretnych ustaleń. - Znajdujemy się w okresie ożywionych konsultacji. Prezydent Andrzej Duda był w Pekinie, gdzie rozmawiał z prezydentem Chin. Emmanuel Macron spotkał się z Władimirem Putinem, a kanclerz Niemiec Olaf Scholz był w Waszyngtonie na rozmowach z prezydentem USA Joe Bidenem. Rosji zależało na uwypuklaniu rozbieżności pomiędzy państwami Zachodu. One istnieją, ale spotkanie w Berlinie pokazuje, że jesteśmy zgodni ws. kluczowych zasad. W Berlinie nie padły nowe sformułowania, ale silne była eksponowana jedność - tłumaczył politolog. 

Posłuchaj

22:28 PR24 2022_02_08-21-35-17.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o szczycie Trójkąta Weimarskiego (Północ - Południe)

Czytaj również:

Trójkąt Weimarski to grupa utworzona w 1991 roku w niemieckim Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Jej celem jest rozwój współpracy pomiędzy tymi państwami.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Północ-Południe

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Madajczyk 

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 21.36

PR24

Zobacz także

Zobacz także