more_horiz

Awaria gazociągów Nord Stream. Jakub Wiech: z powodu sankcji Rosja nie będzie w stanie ich naprawić

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 22:03
- Rosja nie jest w stanie naprawić tych gazociągów przy obecnych sankcjach. Bez dostarczenia przez Zachód technologii pozostaną one nieczynne. To będzie rodzić ogromne obawy w związku ze zbliżającą się zimą i zwiększonym zapotrzebowaniem na gaz - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR 24

Uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2 mogły zostać spowodowane celowo - wskazuje dziennik "Der Tagesspiegel". "Wiele wskazuje na ukierunkowany atak" - czytamy. Berlińska gazeta powołuje się na opinie niemieckich ekspertów i polityków. O wycieku gazu z obu rurociągów poinformowały wcześniej szwedzkie i duńskie instytucje. Niemieccy politycy nie wykluczają celowej prowokacji ze strony Rosji. Analizą przyczyn spadku ciśnienia w gazociągach Nord Stream 1 i 2 zajęły się odpowiednie służby.

Konsekwencje uszkodzenia Nord Stream

Jakub Wiech podkreślił, że informacje o możliwym sabotażu, służby specjalne przekazywały od jakiegoś czasu. - Amerykańska agencja wywiadowcza miała ostrzegać kilka tygodni temu przed możliwym aktem sabotażu wymierzonym w infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego. Wiemy też, że w pobliżu uszkodzeń Nord Stream zanotowano dwie potężne eksplozje, które najprawdopodobniej były spowodowane ładunkami wybuchowymi - powiedział.

- Wszystko wskazuje na to, że wszystkie usterki gazociągów NS nie są dziełem przypadku, ale umyślnego sabotażu. Takie słowa wypowiedział Mateusz Morawiecki i w takim tonie zaczynają się wypowiadać politycy innych krajów - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 potwierdził, że moment uszkodzenia Nord Stream zbiega się z wydarzeniami mającymi znaczenie dla Rosji. - Otwarcie Baltic Pipe to nie jedyny zbieg okoliczności, na jaki nałożył się incydent Nord Stream. W tym samym czasie mieliśmy też do czynienia z referendami na Ukrainie. To są bardzo ciekawe sploty czasowe - ocenił.

- Nie można ocenić zniszczeń, ale wiadomo, że z gazociągów zaczął ulatniać się metan. Wiemy też, że Rosja nie jest w stanie naprawić tych gazociągów przy obecnych sankcjach. Bez dostarczenia przez Zachód technologii do naprawy gazociągów pozostaną one nieczynne. To będzie rodzić ogromne obawy w związku ze zbliżającą się zimą i zwiększonym zapotrzebowaniem na gaz - zaznaczył.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
23:59 PR24_mp3 2022_09_27-21-35-40.mp3 Jakub Wiech m.in. o uszkodzeniu gazociągów Nord Stream (Północ-Południe)

***

Audycja: Północ - Południe

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Jakub Wiech (energetyka24.com)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 21.35

dz

Zobacz także

Zobacz także