"Trwa wewnętrzna walka talibów z ISIS". Prof. Jabłoński o sytuacji w Afganistanie
- Być może Afganistan buduje porządek społeczny oparty na swoich ideałach, które możemy krytykować i nie pozwalać na zbrodnie, ale powinniśmy uznać, że może trwa próba zbudowania porządku, który nie będzie zagrażać światu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL. Gośćmi audycji byli też: dr Marek Kawa z Uczelni Korczaka w Warszawie oraz Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
2021-08-28, 10:40
Goście PR24 rozmawiali o sytuacji w Afganistanie oraz o tym, czy ostatnie zamachy w tym kraju, w których zginęła ponad setka ludzi, są zapowiedzią tego, że Afganistan stanie się "żywym wulkanem" przemocy i terroryzmu.
Prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL powiedział, że na obecną chwilę istnieje kłopot wewnątrz samego Afganistanu, bo to co się wydarzyło było działaniem mniej związanym z talibami i próbą przejmowania przez nich władzy, a bardziej rywalizującymi z nimi przedstawicielami państwa islamskiego.
"Spór wewnętrzny"
- Tego co Amerykanie nazywają ISIS czyli odłam państwa islamskiego. Oni są o wiele bardziej radyklani, to jest raczej pewien spór wewnętrzny. Czy oni rozleją się poza granice Afganistanu, tego nie wiadomo. Pytanie jest też takie, jaki punkt widzenia mają sami Afgańczycy - pytał prof. Arkadiusz Jabłoński.
Stany Zjednoczone przeprowadziły atak odwetowy za niedawny zamach w Kabulu. Wystrzelona z drona bomba miała zabić członka miejscowej filii ISIS, odpowiedzialnego za zorganizowanie czwartkowego ataku na lotnisku. Zamachowiec samobójca zabił wówczas 170 Afgańczyków i 13 amerykańskich żołnierzy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szef BBN nie pozostawia złudzeń: jestem pesymistą co do dalszego rozwoju sytuacji w Afganistanie
Dr Marek Kawa z Uczelni Korczaka w Warszawie zauważył, że na naszych oczach realizuje się najczarniejszy scenariusz. Atak terrorystyczny na lotnisku w Kabulu, w którym zginęli młodzi Amerykanie wymusił reakcję i kontratak z drona także na potrzeby polityki wewnętrznej USA.
"Biden nie nadąża"
- To najczarniejsze dni dla obecnej administracji, mamy słabą komunikację, a sam prezydent Joe Biden i fizycznie i mentalnie nie nadąża z reakcjami. Mamy bardzo silną falę koronawirusa w USA i fatalne wyniki finansów państwa, powodują one dodatkowo problemy wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych, a wiceprezydent tego kraju przebywa w Azji - przypomniał dr Marek Kawa dodając, że nadzieje łączone z Joe Bidenem odchodzą do lamusa.
Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej zauważył z kolei, że w obszarze polityki wojskowości obserwujemy "ogromną wtopę" USA. Dodał, że samo wycofanie się Amerykanów z Afganistanu powinno przebiegać w innej kolejności, a to w jaki sposób się ono odbyło jest przykładem klęski cywilizacji zachodniej.
"Dżihadyści nie wycofają się"
- Ten sukces w konfrontacji z cywilizacją zachodnią jest zachętą i paliwem dla rozmaitych organizacji terrorystycznych, które są zmotywowane by dalej działać, a amerykańska akcja z udziałem jednego drona nie spowoduje iż różnej maści dżihadyści w tym Rosja, wycofają się z walki - powiedział Miłosz Manasterski.
REKLAMA
Czwartkowy zamach nie przerwał prowadzonej w Afganistanie ewakuacji obywateli krajów NATO oraz części Afgańczyków. Do tej pory Zachód wywiózł z kraju 110 tysięcy osób, ale wiadomo, że do czasu zakończenia operacji 31 sierpnia nie uda się wywieźć wszystkich chętnych.
Posłuchaj
***
Audycja: "Debata w PR24")
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
REKLAMA
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL), dr Marek Kawa (Uczelnia Korczaka w Warszawie), Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna)
Data emisji: 28.08.2021
Godzina: 09:06
Polecane
REKLAMA